Wieżowiec czy niski blok mieszkalny

 

   Na skróty

 

 

Trendy mieszkaniowe w 2019 

Wyższy standard mieszkań wpływa stopniowo na jakość całkowitej tkanki mieszkaniowej w naszym kraju. W ostatnim czasie można zwrócić uwagę zwłaszcza na kwestię, która nie do końca na pierwszy rzut oka kojarzy się z jakością. Mianowicie – linię horyzontu, określaną za oceanem jako skyline. Nie chodzi jednak w tym przypadku o kolejne wieżowce z powierzchnią biurową do wynajęcia, a o zabudowę mieszkaniową.

 

Wieżowce i wysokie budynki odchodzą w zapomnienie 

Każdy mieszkaniec osiedla podnosząc głowę do góry, woli ujrzeć błękitne niebo niż ostatnie piętra wieżowców. Deweloperzy, a przynajmniej część z nich, zaczyna to rozumieć. Unikają budowania „na masę”, innymi słowy, upychania jak największej powierzchni użytkowej mieszkania na jednym metrze kwadratowym. działki. Zaczynają więc budować niżej. 

Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom zaznacza, że wielki wieżowiec z elewacją, która kolorem przypomina okres wielkiej płyty, ale jeszcze tej niepokolorowanej, dzisiaj ma małe szanse na szybką sprzedaż. Znalezienie chętnych na lokale w takim budynku wymaga dużych środków na reklamę i zwykle wiąże się z koniecznością zejścia z ceny. 

 

Niskie budynki mieszkalne – chcemy mieszkać niżej

Kupujący bowiem coraz większą wagę, oprócz standardu i wielkości mieszkania, przywiązują do bryły budynku, jego wykończenia i wspomnianej elewacji. Wolą niższe, kameralne budynki mieszkalne z duszą od 10-piętrowych i wyższych kolosów. Oczywiście mieszkanie na ostatnim piętrze z widokiem na niepowtarzalną panoramę miasta ma sens, ale w apartamentowcach o podwyższonym standardzie, w ścisłym centrum miasta. Nie natomiast na osiedlu pełnym jednakowych, niczym się nieróżniących się wieżowców.

 

Gdzie szukać bloku mieszkalnego na miarę marzeń?

Wspomniany powyżej trend w budownictwie sprawia, że coraz więcej mieszkań na sprzedaż dostępnych jest w budynkach 4- lub czasem nawet 2-piętrowych. Najwięcej mieszkań w blokach, które składają się z maksymalnie 2 pięter zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego znajduje się obecnie w Warszawie

Nie jest to zaskakujący wynik. Stolica to największy rynek mieszkaniowy w kraju, który pod względem tak wielkości oferty, jak i cen wyprzedza pozostałe główne polskie miasta o kilka długości. Dla porównania w Gdańsku liczba lokali mieszkalnych w takich budynkach, na które dzisiaj poszukuje się kupca, wynosi 596. Z kolei w Poznaniu jedynie 299. 

 

Wielkość oferty mieszkań na sprzedaż w blokach do 2, 4 oraz 10 pięter

Miasto

Oferta mieszkań 

w blokach do 2 pięter

Oferta mieszkań 

w blokach od 3 do 4 pięter

Oferta mieszkań 

w blokach od 5 do 10 pięter

Warszawa

1 775

5 423

6 968

Kraków

1 199

4 011

2 602

Wrocław

1 420

5 212

3 588

Poznań

299

1 897

2 176

Gdańsk

596

2 547

1 142

Opracowanie Twoje-miasto.pl dla serwisu Otodom, na podstawie danych serwisu Otodom.

 

Oferta mieszkań na sprzedaż w wybranych miastach Polski

Oferta nieruchomości mieszkaniowych w blokach od 3 do 4 pięter jest już wyraźnie większa w każdym z rozpatrywanych miast. W stolicy jest ich 5 423, we Wrocławiu 5 212, a w Krakowie 4 011. W Gdańsku jest wystawionych na sprzedaż 2 547 mieszkań w budynkach od 4 do 5 kondygnacji. W Poznaniu z kolei 1 897. 


Co ciekawe, w gronie pięciu rozpatrywanych miast jedynie w Warszawie i w Poznaniu więcej lokali mieszkalnych czekających na nowych właścicieli znajduje się w blokach 5- do 10-piętrowych. W Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku dominują lokale w budynkach 3- lub 4-piętrowych.

 

   Przeczytaj również