Mieszkania w stylu loft

 

   Na skróty

 

Mieszkania w stylu loftowym

Lofty kojarzą się, albo przynajmniej powinny kojarzyć się, z przestrzenią. Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom podkreśla, że to główna zaleta i główna cecha mieszkań loftowych, która odróżnia lofty od typowych apartamentów o wysokim standardzie. Duża powierzchnia, wysokie sufity, które potęgują wrażenie przestrzeni. Z tego samego powodu w loftach o powierzchni dochodzącej do 100 mkw. albo nawet wyższej nierzadko wydzielona jest mała w relacji do metrażu liczba pokoi, zwykle do 4. Do tego oczywiście stare mury. Mury, które niosą ze sobą historię.

 

Lofty i ich historyczna przestrzeń

Najczęściej są to budynki poprzemysłowe, które jeszcze raz, dzięki rewitalizacji, mogą powrócić do czasów świetności. Dzisiaj jednak spełniają już zupełnie inną, mieszkaniową funkcję. Zdarzają się również lofty w obiektach, które dawniej pełniły inne role – np. w Poznaniu za 1,2 mln zł można zostać właścicielem parterowego loftu zlokalizowanego na terenie dawnych budynków XV Pułku Ułanów Poznańskich. Coraz mniej można jednak spotkać loftów zlokalizowanych w takich, będących świadkami historii, obiektach. 

 

Lokalizacja mieszkań loftowych ma znaczenie

Jedną z głównych cech prawdziwych loftów powinna być również lokalizacja. Lokalizacja w centrum, gdzie podaż takich niezagospodarowanych budynków siłą rzeczy jest ograniczona i w miarę realizowania kolejnych projektów przez deweloperów systematycznie się zmniejsza. Dlatego też rośnie oferta loftów w nowych, dopiero co wznoszonych przez deweloperów budynkach. Nie mają one może duszy jak te w starszych budynkach, ale nie odbiegają od nich standardem i jakością mieszkania.

 

Lofty w Warszawie – jak nie miliony, to setki tysięcy

W Warszawie obecnie wystawiony na sprzedaż jest loft o wartości około 1,8 mln zł, znajdujący na piątym piętrze w nowo wybudowanym obiekcie na Pradze Północ. W skład tej nieruchomości wchodzi 111 mkw., na których rozmieszczone są 4 pokoje. Sufit w salonie znajduje się na wysokości aż 4,75 m, a w pozostałych pomieszczeniach 3 m. 

 

Luksusowe lofty a powierzchnia mieszkania 

Najbardziej charakterystyczny loft na sprzedaż w Krakowie wyceniany jest obecnie na kwotę ponad 5,2 mln zł. Jego powierzchnia jest prawie dwukrotnie wyższa niż tego w stolicy. W tym przypadku rzeczony lokal mieszkalny również znajduje się na ostatniej kondygnacji w budynku. Na uwagę zasługuje obiekt, w którym została wykonana inwestycja – stary młyn, która zapewnia połączenie starych sklepień, cegły i drewna z metalowymi elementami nowoczesnej konstrukcji, co razem przekłada się na niebanalne wnętrze. 

 

Wybrane oferty sprzedaży loftów

Miasto

Cena całkowita (zł)  

Cena (zł/mkw.)  

Powierzchnia (mkw.)  

Liczba pokoi  

Piętro  

Liczba pięter  

Rodzaj budynku

Rejon

Warszawa

1 799 900

16 274

111

4

5

5

Nowy apartamentowiec

Praga Północ

Kraków

5 232 000

24 000

218

4

6

6

Dawny młyn, zabudowa poprzemysłowa

Zabłocie

Wrocław

1 294 601

13 090

99

4

4

4

Nowy apartamentowiec

Śródmieście

599 000

11 722

51

2

3

4

Rewitalizowany budynek

Stare Miasto

Poznań

1 519 452

11 880

128

3

5

5

Dawny młyn, zabudowa poprzemysłowa

Zieliniec

1 160 000

10 357

112

4

Parter

1

Dawne budownictwo, architektura powojskowa

Grunwald

Gdańsk

499 000

14 096

35

2

4

5

Zrewitalizowany budynek

Śródmieście

Opracowanie Twoje-miasto.pl dla serwisu Otodom, na podstawie danych serwisu Otodom.


Cena loftów nie musi być jednak zawsze aż tak spektakularna, jak w grodzie Kraka. Świadczą o tym oferty sprzedaży loftów z Wrocławia za niecałe 600 tys. zł oraz Gdańska za blisko 500 tys. zł. Te nieruchomości cechują się jednak niskim metrażem, wynoszącym odpowiednio 51 mkw. i 35 mkw. Pytanie, czy w przypadku tak niewielkiego metrażu możemy rzeczywiście mówić o loftach, pozostawiamy bez odpowiedzi.

 

   Przeczytaj również