Otwarcie nowej restauracji lub knajpy wiąże się z dużymi wydatkami, m.in. na wystrój, sprzęt czy zatrudnienie personelu. W budżecie należy uwzględnić także czynsz, jaki trzeba będzie płacić za wynajęcie lokalu. W tym przypadku nie należy sugerować się oszczędnościami. Tanie pomieszczenie z reguły wiąże się z mało atrakcyjną lokalizacją, a to ona będzie odgrywać kluczową rolę na początku funkcjonowania działalności.

- Lokalami najczęściej wybieranymi pod gastronomię są te znajdujące się na starówkach, przy najbardziej ruchliwych ulicach i deptakach. Sporym zainteresowaniem cieszą się także pomieszczenia w pobliżu dużych osiedli, gdzie wraz z budownictwem mieszkaniowym prężnie rozwija się także infrastruktura. – Komentuje Agata Polińska z serwisu Otodom.

Wybór lokalizacji oraz samego lokalu są także ściśle uzależnione od rodzaju kuchni, jaka będzie serwowana w restauracji. Jeżeli nastawiamy się na dania typu fast food, street food i przekąski, powinniśmy rozglądać się za pomieszczeniami przy ruchliwych i dobrze skomunikowanych ulicach. Restauracje serwujące bardziej wymagającą kuchnię powinny znajdować się w otoczeniu, które pozwala na dłużej cieszyć się jedzeniem. Na etapie poszukiwania miejsca należy przeprowadzić rekonesans po okolicznych knajpach i sprawdzić pod kątem konkurencji, czy kuchnia tam serwowana nie będzie bliźniacza do naszej oferty oraz ilu klientów odwiedza punkty gastronomiczne w danej okolicy. Warto także sprawdzić ilość miejsc parkingowych oraz odległość przystanków komunikacji miejskiej.

Nie można zapomnieć o metrażu, który powinien być dopasowany do profilu restauracji. Należy uwzględnić salę dla gości i ilość stolików lub miejsc siedzących, ale także zaplecze i kuchnię. Mniejsze pomieszczenia są przystosowane do prowadzenia knajpy, baru typu fast food, ewentualnie bistra. Większa powierzchnia pozwala na przyjmowanie dużej liczby gości, a nawet organizowania imprez okolicznościowych.

 

Przykładowe oferty wynajmu lokali pod restaurację

Lokalizacja

Powierzchnia (mkw.)

Czynsz wynajmu

Opis

Kraków, Stare Miasto

220

15 000 zł/miesiąc

Do adaptacji lokal dwupoziomowy w kamienicy po gruntownym remoncie.

Warszawa, Śródmieście

174

13 500 zł/miesiąc

Działający lokal gastronomiczny z pełnym wyposażeniem.

Gdańsk, Przymorze

179

12 546 zł/miesiąc

Lokal z dużymi witrynami do adaptacji w otoczeniu wysokich budynków mieszkalnych.

Poznań, Stare Miasto

242

6 500 zł/miesiąc

Lokal przeznaczony pod restaurację w otoczeniu zabytkowych kamienic.

Wrocław, Fabryczna

183

4 500 zł/miesiąc

Lokal gastronomiczny działający i w pełni wyposażony.

Źródło: Otodom

 

ZNAJDŹ LOKALE GASTRONOMICZNE NA SPRZEDAŻ W OTODOM