Łódź: Okolica decyduje o cenach nieruchomości

24 września 2021

Autor Jarosław Mikołaj Skoczeń

Łódź: Okolica decyduje o cenach nieruchomości

Oczywistym jest, że lepsze warunki jakie oferuje dane mieszkanie, to zazwyczaj o wiele wyższe ceny za metr kwadratowy. Jednak ta sytuacja nie dotyczy tylko cech fizycznych nieruchomości np. metrażu czy rozkładu. Duże znaczenie w tym aspekcie ma otoczenie nieruchomości. Bliskość terenów zielonych, czy ciekawy widok z okna mogą istotnie podnieść jej cenę.

Raport „Szczęśliwy dom. Badanie dobrostanu Polaków.”, opracowany wspólnie z SWPS Innowacje przedstawia ciekawe wnioski w kontekście otoczenia nieruchomości - zwłaszcza obecnie, w dobie pandemii.

Według badania, osoby aktywnie poszukujące nowego lokum wskazały, że głównymi cechami idealnego miejsca zamieszkania są: obecność terenów zielonych (parki, skwery), bezpieczeństwo w okolicy, możliwość posiadania ogrodu lub balkonu, przyjemny widok z okna i dobra jakość powietrza.

Te rejony miasta, którym najbliżej jest do spełnienia takich wymogów jak zielona okolica czy dobra jakość powietrza, stają się najbardziej pożądane. To z kolei przekłada się na popyt i na wysokość przeciętnych stawek, jakie trzeba zapłacić za takie nieruchomości – zaznacza Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom.

Łódzkie mieszkania droższe od domów

Jeśli chodzi o średnią cenę ofertową mieszkań z rynku wtórnego, to w Łodzi najdrożej jest na Radogoszczu (6 421 zł/mkw.). Niewiele taniej jest na Widzewie (6 400 zł/mkw.) lub w rejonie Chojny-Dąbrowa (6 282 zł/mkw.) oraz na Śródmieściu (6 150 zł/mkw.). We wszystkich tych rejonach przeciętna stawka w II kwartale 2021 była wyższa, niż dla całego miasta (6 092 zł/mkw.).

Średnie ceny czterech ścian prosto od dewelopera są wyższe od tych z drugiej ręki, o około tysiąc złotych. W przypadku nowych lokali mieszkalnych faworytem mieszkańców  Łodzi jest Śródmieście (7 366 zł/mkw.), za którym znajdują się Bałuty (7 325 zł/mkw.), Polesie & Retkinia (7 260 zł/mkw.) i Teofilów (7 112 zł/mkw.).

Polesie & Retikinia na podium  

Domy zwykle są tańsze od mieszkań, przynajmniej jeśli chodzi o cenę wyrażoną w zł/mkw. Taki stan rzeczy ma miejsce również w Łodzi. Zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym pierwsze dwa miejsca, pod względem ceny zajmują odpowiednio Polesie & Retkinia oraz Bałuty. Domy kupowane z drugiej ręki w tych rejonach  Łodzi są wyceniane średnio na niecałe 5 tys. zł/mkw.

Podobnie, jak w przypadku lokali mieszkalnych, nowe domy są o około tysiąc złotych droższe, od tych kupowanych od dotychczasowego właściciela. Na rynku wtórnym kolejne miejsca zajmują Chojny-Dąbrowa (4 569 zł/mkw.) oraz Teofilów (4 428 zł/mkw.). Z kolei w przypadku mieszkań deweloperskich trzecią i czwartą lokatę zajmują Górna (5 622 zł/mkw.) i Widzew (4 450 zł/mkw.).

Najdroższe nieruchomości w Łodzi

W przedstawionych powyżej zestawieniach nazwy kilku obszarów Łodzi się powtarzają. Jednym z nich jest rejon Polesie & Retkinia, który stanowi ciekawe miejsce na mapie Łodzi. Znajduje się blisko centrum, z licznym dostępem do zieleni miejskiej. W tej dzielnicy dominuje charakterystyczna dla Łodzi zabudowa z wielkiej płyty.  

Jest to również obszar, w którym powstaje dużo nowych inwestycji. Stąd wysoka pozycja tej lokalizacji w zestawieniach domów oraz mieszkań deweloperskich. Kolejność dzielnic idealnie odwzorowuje charakter dostępnej tkanki mieszkaniowej w Łodzi.

Zmiany w tkance miejskiej

Bałuty to chyba najbardziej znany w Polsce rejon Łodzi. Należy jednak zaznaczyć, że obszar ten dość długo nie był kojarzony pozytywnie i do dzisiaj przywołuje mieszane skojarzenia. Wynika to przede wszystkim z opinii ugruntowanych jeszcze pod koniec XIX wieku i w pierwszych dekadach XX wieku.

Dzisiaj obraz Bałut i opinia na ich temat stopniowo się zmieniają. W tym rejonie Łodzi można znaleźć wiele przyciągających swoją historią przemysłową, wyjątkowych budynków. Obecnie Bałuty znane są również chociażby z wielu terenów rekreacyjnych. Co, jak wskazuje przywołane na wstępie badanie, potrafi przyciągać nowych mieszkańców. Pozytywne zmiany, które następują w tkance miejskiej Łodzi (widoczne m.in. na Bałutach), jak na razie nie są w stanie jednak zatrzymać i odwrócić głównego trendu, wyludniana się tego milionowego jeszcze do niedawna miasta.

Artykuł powstał na podstawie Danych Otodom - narzędzia do śledzenia trendów cenowych w 5 największych miastach Polski.

Intryguje Cię temat szczęścia w domach i mieszkaniach? Pobierz raport "Szczęśliwy Dom. Badanie dobrostanu Polaków".

Czytaj również:

Artykuł zaktualizowany: 24 września 2021

Udostępnij