Mieszkanie i pracownia

- „W przypadku osób decydujących się na zakup mieszkania w kamienicy należy rozdzielić klientów nabywających pojedyncze mieszkania od klientów zainteresowanych nabyciem całej kamienicy” – przekonuje Monika Łukawska z firmy Strefa.pro z Sochaczewa. Jak twierdzi, w drugim przypadku są to zwykle świadomi inwestorzy, którzy potrafią współpracować z konserwatorem zabytków i korzystać ze środków pochodzących z Unii Europejskiej. – „Doskonale zdają sobie oni sprawę z możliwości, jakie daje restauracja zabytkowego, z zatem unikatowego budynku. Zajmuje to zdecydowanie mniej czasu niż budowa nowego budynku i pozwala na wypracowanie większego zysku z inwestycji” – tłumaczy. Pojedyncze mieszkania, zdaniem Moniki Łukawskiej, kupują często osoby, które mają sentyment do dzielnicy, w której usytuowana jest nieruchomość. Np. ich rodziny w erze sprzed wielkiej płyty miały swoje domy w okolicy. – „Mieszkania w kamienicach charakteryzują się nienormatywnym jak na dzisiejsze czasy układem powierzchni. Niestandardową wysokość i przestronne pokoje, wybierają również przedstawiciele tzw. wolnych zawodów: architekci, projektanci, prawnicy, lekarze. Cechą wspólną tej grupy klientów jest upodobanie do starego budownictwa, historii i przywiązanie do tradycji. Osoby te cenią sobie fakt, że nie jest się anonimowym lokatorem. Atutem są kameralne wspólnoty, gdzie zachowuje się tradycję podwórka, jako części wspólnej niezbędnej do nawiązywania sąsiedzkich relacji” – zauważa.

Zgadza się z nią Magdalena Olejarczyk z poznańskiego Centrum Nieruchomości Brokerzy24: - „Mieszkań w kamienicach poszukują fascynacji lokali o nietuzinkowym charakterze i specyficznym, mieszczańskim klimacie. Duże okna, wysokie sufity i rozległe przestrzenie, piece kaflowe - takie cechy są istotne dla młodych ludzi o duszach artystycznych, wykonujących wolne zawody oraz osób, które chcą w tym samym miejscu mieszkać i jednocześnie prowadzić działalność gospodarczą. Do tego potrzebna im jest lokalizacja w centrum, widoczność budynku oraz na tyle duża przestrzeń, żeby można ją było połączyć z funkcją mieszkalną” – przekonuje. Zdaniem Magdaleny Olejarczyk, kolejnym typem klientów są osoby, które chcą prowadzić biznes w centrum miasta. - „Bardzo wiele osób dokonująca zakupu  mieszkań w kamienicach, kupuję je właśnie po to aby wynajmować je pod prestiżowe biura, lub tez samemu otworzyć tam firmę, gabinety. Często jest to także zakup pod kątem wynajmu na  pokoje, bądź najem  krótkoterminowy dla turystów czy gości targowych”.

 

Kiedy zalety zmieniają się w wady

To, co jest zaletą, może być jednocześnie wadą. Wysokie pomieszczenia potrafią imponować, ale trudno je ogrzać, a do tego zwykle nie są one zwykle podłączone do sieci ciepłowniczych. Zabytkowy charakter budynków sprawia, że na prace remontowe wymagana jest zgoda konserwatora zabytków. Stan wielu kamienic również nie jest najlepszy. Często wpływa to nie tylko na wygląd, ale i wysokość funduszu remontowego. Zwraca na to uwagę Krzysztof Marcinowski z CN Brokerzy24 i dodaje: - „Duża część kamienic jest niestety  przed rewitalizacją i stan klatek schodowych, oficyn oraz samych dziedzińców odstrasza i wpływa na cenę mieszkań. Poza tym istotna cześć kamienic otoczona jest przez budynki miejskie, komunalne – bardzo zaniedbane, zamieszkałe niekiedy przez ludzi z powszechnie znanymi problemami społecznymi co niewątpliwie dodatkowo odstrasza potencjalnych nabywców.”

Jednocześnie, jak przewiduje, mieszkania w kamienicach to „jedyny segment na rynku, gdzie można prognozować wzrost wartości nieruchomości. Odnowione kamienice położone w centrum miasta, które jest w co raz lepszej kondycji,  stanowić będą zawsze doskonałą lokatę kapitału” – dodaje. Zgadza się z nim Monika Łukowska: - „Przewiduję wzrost wartości mieszkań w zabytkowych kamienicach. Ze względu na swego rodzaju unikatowość i stylowość”.

Biorąc pod uwagę, że większość kamienic jest doskonale usytuowana oraz fakt, że budowane były one z trwałej cegły, wydaje się, że obecni i przyszli właściciele mieszkań w kamienicach powinni ze spokojem patrzeć w przyszłość. Przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania w kamienicy, warto jednak porozmawiać na jego temat z pośrednikiem. Agenci nie tylko doskonale znają rynek, ale potrafią zwrócić uwagę na rzeczy, które umykają osobom spoza branży. A przy takiej inwestycji nie warto ryzykować.

 

SPRAWDŹ W OTODOM OFERTY MIESZKAŃ W KAMIENICACH