Jak negocjować cenę mieszkania deweloperskiego?

10 września 2019

Autor otodom

Jak negocjować cenę mieszkania deweloperskiego?

 

 

 

   Na skróty

 

Negocjacje z deweloperem – gdzie można ugrać najwięcej?

Stawki transakcyjne nowych mieszkań jak dotąd tylko w dwóch miastach wojewódzkich w Polsce – Warszawie i Gdańsku – przekroczyły poziom 8 tys. zł za metr kwadratowy powierzchni. Warto zaznaczyć, że to właśnie w tych dwóch miastach spośród siedmiu największych rynków mieszkaniowych w kraju można najwięcej osiągnąć podczas negocjacji z deweloperem. 

 

Ile można wynegocjować z deweloperem?

Średnie ceny transakcyjne mieszkań deweloperskich bowiem najbardziej odbiegają tam od średnich cen ofertowych (o odpowiednio 658 zł oraz 744 zł). W dalszej kolejności znajdują się stolice województw śląskiego i dolnośląskiego. W Katowicach i Wrocławiu różnica wynosi 273 zł i 201 zł. W pozostałych miastach można przeciętnie liczyć na niższe już upusty, jeśli chodzi o nowe mieszkania na sprzedaż. 

W Krakowie to statystycznie 193 zł, w Poznaniu 167 zł, a w Łodzi 157 zł. Choć te kwoty nie wydają się znaczne, to jednak gdy odnieść je do powierzchni całego lokalu zmieniają się w naprawdę pokaźne sumy. Dla przykładu, w przypadku lokum o powierzchni 50 mkw. w Krakowie obniżka przekłada się na 9 650 zł. A to już pieniądze nie do pogardzenia. 

 

Różnica między średnią ceną ofertową i transakcyjną mieszkań z rynku pierwotnego, II kwartał 2019 r.

Miasto

Średnia cena ofertowa (zł/mkw.)

Średnia cena transakcyjna (zł/mkw.)

Różnica (zł)

Warszawa

9 591

8 932

-658

Kraków

7 968

7 775

-193

Wrocław

7 636

7 435

-201

Poznań

7 228

7 061

-167

Gdańsk

9 033

8 288

-744

Katowice

6 548

6 275

-273

Łódź

6 010

5 853

-157

Opracowanie Twoje-miasto.pl dla serwisu Otodom, na podstawie raportu Narodowego Banku Polskiego.

 

Kiedy warto negocjować cenę mieszkania z deweloperem? 

Negocjować warto zawsze, co nie znaczy, że negocjacje muszą być skuteczne. – Kupując nowe mieszkanie najłatwiej uzyskać rabat w dwóch momentach – przy rozpoczęciu budowy oraz przy zamykaniu projektu. W tym ostatnim przypadku, gdy deweloper chce rozpocząć nowe inwestycje, zwykle jest bardziej skłonny pójść na ustępstwa i może zaoferować rabat – zauważa Jarosław Krawczyk z Otodom.

 

Mieszkania deweloperskie, czyli jak bezpiecznie negocjować cenę domu

Trzeba jednak mieć się na baczności bowiem ostatnie niesprzedane mieszkania w projekcie to zwykle te, których po prostu jak dotąd nikt nie chciał. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że mają wady, które do tej pory skutecznie odstraszały potencjalnych nabywców. 

 

Nowe mieszkania a ryzyko zakupu

Łatwiej jednak uzyskać korzystny upust w momencie rozpoczęcia inwestycji. Warto jednak pamiętać, że wówczas deweloperzy zwykle „spinają” finansowanie projektu. Każdy dodatkowy sprzedany lokal mieszkalny to dla nich zastrzyk gotówki oraz argument w rozmowach z bankami. 


Aleksander Skirmuntt, manager w Maxon Nieruchomości dodaje, że na etapie dziury w ziemi ceny nowych mieszkań są najniższe i wybór mieszkań największy, największe za to ryzyko zakupu. Po wybudowaniu ryzyko spada, ale wybór mieszkań jest ograniczony, a cena zwykle jest już wyższa. Dlatego, nawet jeśli deweloper da nam rabat to mieszkanie i tak będzie droższe niż na etapie dziury w ziemi.

 

   Przeczytaj również

Artykuł zaktualizowany: 13 maja 2020

Udostępnij