Ile kosztuje szczęście w Warszawie?

14 września 2021

Autor Jarosław Mikołaj Skoczeń

Ile kosztuje szczęście w Warszawie?

Każdy z nas dąży do zapewnienia sobie oraz swoim najbliższym jak najwyższej jakości życia. Jednym z  jej głównych determinantów jest miejsce – dom, czy mieszkanie – w którym spędzamy sporą część swojej codzienności. To, jak odbieramy poszczególne miejsca, rozglądając się za nowym M, wpływa na to ile możemy i chcemy za nieruchomość zapłacić.

Definicji szczęścia można zapewne wymienić tyle, ile osób, które o taką definicję zapytamy. Chyba większość z nas zgodzi się jednak ze stwierdzeniem, że jest ona powiązana z jakością życia. Jednym z jej elementów jest dom, a więc miejsce, gdzie spędza się sporą część czasu. Swój własny kąt, który kojarzy nam się ze szczęściem, powinien dawać poczucie bezpieczeństwa, ale również wytchnienia i wygody. Należy pamiętać, że domy – lub ogólniej – nieruchomości mieszkaniowe stanowią przestrzeń do życia, odpoczynku, ale również pracy i nauki.

Z raportu Otodom „Szczęśliwy dom. Badanie dobrostanu Polaków.” wynika, że przepis na szczęśliwy dom składa się m.in. z odpowiedniego widoku z okna, bezpiecznego otoczenia nieruchomości, dostępu do różnych form rekreacji, nasłoneczniania wnętrza oraz zieleni umożliwiającej kontakt z naturą. Są to czynniki, które w dużej mierze wynikają z konkretnej lokalizacji. O tym, jak odbieramy daną okolicę, bez wątpienia świadczą  także ceny nieruchomości. Im wyższa cena, tym wyższa jakość życia w danym rejonie. Gdzie wspomniana jakość jest najwyższa w Warszawie?

Najdroższe domy w Warszawie  

W Warszawie domy , według stanu na koniec drugiego kwartału 2021 roku, zdecydowanie najdroższe są na Żoliborzu (15 687 zł). Warto zwrócić uwagę na sporą różnicę w cenie (3 712 zł), jaka różni Żoliborz od drugiej w tym zestawieniu Pragi-Południe. Na Pradze-Południe, tak jak w kolejnych trzech dzielnicach (Mokotów, Bielany, Ochota), stawki utrzymują się poniżej 12 tys. zł/mkw. Na kolejnym miejscu znajduje się Wilanów, gdzie cena za mkw. jest wyraźnie niższa. Wynosi bowiem 9 220 zł.

W przypadku nowych domów pod względem przeciętnej ceny za jeden  mkw. powierzchni wyróżniają się Mokotów oraz Włochy. W tych dwóch dzielnicach stawki wynoszą odpowiednio 11 391 zł/ mkw. oraz 10 582 zł/mkw. W Ursynowie za dom prosto od dewelopera trzeba zapłacić średnio 8 216 zł. W kolejnych trzech dzielnicach (Targówek, Wilanów, Bielany), stawki nie przekraczają pułapu 8 tys. zł/mkw.

Średnie ceny ofertowe domów z rynku wtórnego w najdroższych dzielnicach Warszawy, II kwartał 2021

Co z mieszkaniami?

W przypadku mieszkań, zarówno tych nowych, jak i tych z rynku wtórnego, nie można mówić o zaskoczeniu. Pod względem wysokości średnich cen bezkonkurencyjne jest Śródmieście. Co ciekawe, w obydwu przypadkach na drugim miejscu znajduje się Żoliborz, ze stawkami przekraczającymi poziom 14 tys. zł/mkw.

W przypadku czterech ścian nabywanych od dotychczasowych właścicieli dalej znajdują się Wola, Mokotów, Wilanów i Ochota. Przeciętne ceny przekraczają tam 13 tys. zł/mkw. Jeśli chodzi o mieszkania deweloperskie, to kolejne miejsca za Żoliborzem, zajmują Mokotów i Bielany, ze stawkami powyżej 13 tys. zł/mkw. Dalej w zestawieniu uplasowały się Ochota i Wola, gdzie jest o około tysiąc złotych taniej.

Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku pierwotnego w najdroższych dzielnicach Warszawy, II kwartał 2021

Okolica decyduje o jakości życia

Cechy i standard danego budynku, jego wykończenie, i przede wszystkim atrybuty samego mieszkania, jego powierzchnia, liczba pomieszczeń, rozkład, usytuowanie na piętrze, nasłonecznienie – to oczywiste czynniki ceny nieruchomości mieszkaniowej - zaznacza Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom.

Jednakże zarówno w najdroższych, jak i najtańszych dzielnicach można wskazać przykłady nieruchomości tych z najwyższej, jak i najniższej półki. Jarosław Krawczyk dodaje, że różnica w średniej stawce pomiędzy poszczególnymi rejonami miasta w dużym stopniu wynika przede wszystkim z atutów i wad poszczególnych dzielnic, czy osiedli.

Większość osób poszukujących nowego miejsca do życia zwraca uwagę na odległość do centrum, sprawną komunikację z innymi rejonami miasta. Ponadto niezwykle istotna jest infrastruktura socjalna, a więc czas dotarcia do pracy, szkoły, przedszkola, lekarza, sklepu, czy apteki. Obecnie coraz większe znaczenie, zwłaszcza dla gospodarstw domowych o wyższym statusie finansowym, ma odległość do miejsc umożliwiających spędzenie wolnego czasu w nietuzinkowy sposób, np. terenów zielonych, placów zabaw, tras rowerowych, teatrów, czy miejsc, gdzie pociechy mogą poświęcić się swojemu hobby.

Warszawskie dzielnice

Zgodnie z powyższym nazwy stołecznych dzielnic charakteryzujących się najwyższymi cenami nieruchomości mieszkaniowych w Warszawie nie powinny dziwić. Śródmieście to najbardziej reprezentatywna część stolicy, która przez turystów może śmiało być określana sercem Warszawy. Nic dziwnego, że aby zamieszkać w centrum, trzeba głęboko sięgnąć do kieszeni.

Mokotów, Wola, Ochota, Żoliborz to lewobrzeżne dzielnice okalające Śródmieście. Znajdują się blisko centrum i zapewniają z nim sprawną komunikację (autobus, tramwaj, metro). Należy wspomnieć również o całej, wymienionej powyżej, infrastrukturze socjalnej, która jest już tutaj na miejscu.

Praga Południe to z kolei, modna już od lat, perła stolicy, ze specyficzną tkanką mieszkaniową, rzadko spotykaną w innych rejonach Warszawy. Obecność w zestawieniu takich dzielnic, jak Włochy, Ursynów, Targówek, Wilanów i Bielany, również nie zaskakuje. Są to rejony miejskie, które dzisiaj należy kojarzyć głównie z zabudową jednorodzinną.

Artykuł powstał na podstawie Danych Otodom - narzędzia do śledzenia trendów cenowych w 5 największych miastach Polski.

Intryguje Cię temat szczęścia w domach i mieszkaniach? Pobierz raport "Szczęśliwy Dom. Badanie dobrostanu Polaków".

Czytaj również:

 

Artykuł zaktualizowany: 20 września 2021

Udostępnij