Określ własne potrzeby
Po pierwsze, trzeba samemu sobie odpowiedzieć na pytanie: gdzie, jak i za ile chcemy zamieszkać. Sprecyzowanie własnych potrzeb automatycznie wykluczy część ofert. Aby uniknąć problemów z płatnościami, szacując budżet warto zostawić sobie zapas na rachunki i niespodziewane wydatki. Warto też pomyśleć, czy za podobne pieniądze wolimy zamieszkać w droższej dzielnicy, czy może mieć do dyspozycji większą powierzchnię. Sprecyzowany  zarys wymarzonego mieszkania jest dobrym punktem wyjścia do poważniejszych poszukiwań.

Od kiedy ogłoszenia w prasie zostały wyparte przez Internet, poszukujący mieszkania do wynajęcia mają dużo lepszy wybór i mogą łatwo filtrować ogłoszenia niespełniające oczekiwań. Przykładowo, poszukując nieruchomości w Otodom, możemy określić nie tylko przedział cenowy, metraż, liczbę pokoi i konkretną dzielnicę. Po kliknięciu „Więcej opcji” ukazują się naszym oczom kolejne możliwości: można sprecyzować wiele innych parametrów: od wysokości budynku, przez piętro, na którym znajduje się mieszkanie, rodzaj zabudowy lub ogrzewania, czy też wiek budynku. Osoby, które nie wyobrażają sobie mieszkania bez windy, balkonu lub piwnicy, potrzebujące własnego miejsca parkingowego lub klimatyzacji mogą od razu zaznaczyć odpowiednie punkty.

Dla osób, które mają konkretny pomysł na lokalizację, np. blisko pracy lub uczelni, bardzo przydatną opcją jest wyszukiwanie według mapy. Ciekawą alternatywą dla poszukiwań przed ekranem komputera jest także wygodna aplikacja na smartfony. Stojąc pod uczelnią lub nową pracą można kliknąć „blisko mnie”, by znaleźć oferty wyłącznie z najbliższej okolicy.

Oglądaj i dopytuj o szczegóły
Posiadając sprecyzowane wymagania i okrojoną listę ogłoszeń, pozostaje nam zapoznać się z ich treścią. Przeglądając ogłoszenia możemy łatwo znaleźć numer telefonu do pośrednika lub właściciela nieruchomości. Pytanie można zadać także przez aplikację lub formularz kontaktowy. – Warto wyjaśniać wszelkie wątpliwości u źródła. Nawet szczegółowe ogłoszenie może nie uwzględniać wszystkich tematów, które nas interesują. Pośrednicy lub właściciele chcą wynająć mieszkanie jak najszybciej, więc także im zależy na tym, by udzielić szybkiej i konkretnej odpowiedzi – podpowiada Agata Polińska z Otodom.

Innym praktycznym rozwiązaniem jest ustawienie powiadomień dotyczących nowych ofert spełniających określone kryteria. Jest to przydatne zwłaszcza, gdy za pierwszym razem nie znaleźliśmy żadnej nieruchomości spełniającej wszystkie kryteria. – Nasi użytkownicy mogą zamówić automatyczne informacje o nowych ogłoszeniach w danej lokalizacji, o określonym metrażu i w ustawionej cenie. To znaczna oszczędność czasu – opisuje Agata Polińska.

Telefoniczny lub mailowy rekonesans oczywiście nie zastąpi oglądania mieszkania na żywo. Przed podjęciem decyzji warto umówić się w kilka miejsc i spokojnie obejrzeć więcej nieruchomości. Większe porównanie poszerza horyzonty i zwiększa szansę na trafny wybór lokalu, w którym spędzimy kilka miesięcy lub nawet lat. Oprócz obejrzenia wnętrza nieruchomości, warto zwiedzić także jej okolice i sprawdzić, czy jest tam wszystko, co potrzebne do codziennego funkcjonowania.

Zadbaj o bezpieczeństwo
Przeglądając ogłoszenia, warto pamiętać też o bezpieczeństwie. „Prawdziwe okazje” zdarzają się bardzo rzadko, a na rynku nieruchomości szczególnie. Jeśli więc widzimy podejrzanie tanie mieszkanie w dobrej lokalizacji, powinniśmy dokładnie je zweryfikować.

Alarmowa lampka powinna nam się zapalić zwłaszcza, jeśli otrzymujemy podejrzane e-maile napisane łamaną polszczyzną lub z budzących wątpliwości adresów. Nigdy nie powinniśmy także wpłacać zaliczki na poczet oglądania mieszkania lub wysłania kluczy. - Wszelkie tego typu próby warto od razu zgłaszać do obsługi Otodom. Nasi pracownicy szybko zweryfikują ofertę i,jeśli nie będzie ona bezpieczna, usuną z serwisu – dodaje Agata Polińska.

Jeśli jednak odwiedzone mieszkanie wydaje się w porządku, przed podpisaniem czegokolwiek należy upewnić się, że osoba oferująca mieszkanie naprawdę jest jego właścicielem. Wystarczy przed podpisaniem umowy poprosić o akt własności, a jeśli właścicieli jest kilku – o pełnomocnictwo od współwłaścicieli.

Bardzo złym pomysłem jest także wynajmowanie mieszkania bez umowy. To nie tylko kwestia podatków i uczciwości, lecz także zabezpieczenia naszych interesów. Warto pamiętać, że w umowie powinny znaleźć się zapisy regulujące prawa i obowiązki obu stron w niestandardowych sytuacjach. Należy więc przeczytać ją bardzo uważnie i pamiętać, że zapisy umowy można negocjować.

Pośrednik gwarantem
Osobom, które chcą spać spokojnie i zapewnić sobie pełne bezpieczeństwo, polecić można współpracę z pośrednikiem. – Fachowcy, którzy dobrze znają wszelkie aspekty rynku nieruchomości mogą pomóc ustrzec się przed kruczkami prawnymi lub wadami budynków i innymi przykrymi niespodziankami. Mogą także pomóc przeprowadzić skuteczne negocjacje dotyczące ceny. Nie bez znaczenia jest także fakt, że biura obrotu nieruchomościami są ubezpieczone, zatem nawet w razie popełnienia błędu przez agenta nie powinniśmy zostać na lodzie – podkreśla Agata Polińska z Otodom.

I dodaje, że dla osób zdecydowanych na wynajęcie mieszkania obecny okres jest jednym z najlepszych. – Każdego dnia ubywa wolnych mieszkań do wynajęcia. I będzie tak przez cały najbliższy miesiąc, bo we wrześniu do miast akademickich powracać będzie coraz więcej studentów – zauważa.

Aby mieć szeroki wybór mieszkań, warto więc zacząć poszukiwania już dziś.

 

 

ZNAJDŹ MIESZKANIE DO WYNAJĘCIA W OTODOM