Budowa domu

 

   Na skróty 

 

Samodzielna budowa domu

Część Polaków nadal woli budować wymarzony dom na własną rękę. Dzisiaj budowa sposobem gospodarczym nie oznacza już jednak budowy dosłownie „własnymi rękoma”. Chodzi bardziej o dogadanie i skoordynowanie ekip budowlanych, odpowiedzialnych za kolejne etapy: począwszy od fundamentów, a na tynkowaniu i ocieplaniu już gotowego budynku kończąc. 

 

Kupno domu od dewelopera w modzie 

Wraz z rozwojem rynku mieszkaniowego w naszym kraju rośnie jednak systematycznie zainteresowanie osób fizycznych kupnem domu od dewelopera. I to na różnym etapie wykończenia. Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom zwraca uwagę, że oferta deweloperów koncentruje się generalnie na kilku etapach zaawansowania budowy, są to zwykle stan surowy zamknięty, stan deweloperski oraz stan pod klucz. Choć ilu deweloperów tyle podejść i tyle też definicji tychże etapów.

 

Koszty budowy domu tylko pozornie mniejsze

Dlaczego coraz więcej osób decyduje się więc na zakup domu jednorodzinnego albo szeregowca od dewelopera, skoro jak wieść gminna niesie, budowa tradycyjnym, gospodarczym sposobem jest tańsza? Po pierwsze dlatego, że kwestia rzeczonej taniości może być wielce dyskusyjna. 

Inwestor budujący dom dla siebie i dla swojej rodziny zapewne robi to po raz pierwszy i zarazem ostatni w życiu. Z tym związane są koszty pomyłek i błędów, które muszą w takiej sytuacji mieć miejsce, bowiem nie każdy doradca ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie w budowlance i nie każda ekipa jest rzetelna. Z kolei naprawa niedoróbek może być nad wyraz kosztowna – zaznacza Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom

 

Dużo nerwów, czyli ile kosztuje budowa domu samemu

Poza tym dzisiaj coraz bardziej cenimy sobie spokój i czas, który można spędzić z rodziną. A tego czasu na pewno brakuje, gdy próbuje się przeprowadzić budowę własnymi siłami. Dlatego coraz więcej z nas wybiera jednak gotową nieruchomość  od dewelopera, zostawiając na swojej głowie kwestie związane już tylko z wyborem odpowiedniego wykończenia i aranżacji. 

Potwierdza to Zachariasz Nercz, dyrektor marketingu i sprzedaży w Novisa Development stwierdzając, że dom to marzenie wielu osób, jednak niewiele z nich jest w stanie poświęcić czas i uwagę na wszystkie formalności, które wiążą się z budową domu na własną rękę. Ten czas jest potrzebny począwszy od zakupu działki, podłączenia mediów, przez wybór projektu, ekipy budowlanej, zakup materiałów, po nadzorowanie całego procesu budowy. Stąd większość osób zdecydowanych na własny dom, postanawia zakupić gotową nieruchomość z oferty deweloperskiej na rynku pierwotnym. Takie osoby kupują dom, który wystarczy wykończyć i zaaranżować we własnym stylu.

 

Kuszące ceny domów jednorodzinnych od dewelopera 

Rosnące zainteresowanie domami z rynku pierwotnego przekłada się na rosnącą ofertę takich nieruchomości. Na głównych rynkach mieszkaniowych w Polsce obecnie naprawdę jest w czym wybierać. W poniższym zestawieniu przedstawione zostały oferty sprzedaży najtańszych nowych domów w czterech segmentach, ze względu na wielkość powierzchni.

 

Oferty najtańszych domów jednorodzinnych z rynku pierwotnego w poszczególnych segmentach

Miasto

do 120 mkw.

od 121 do 170 mkw.

od 171 do 220 mkw.

od 221 do 250 mkw.

Warszawa

349 tys. zł, 72 mkw., bliźniak

319 tys. zł, 135 mkw., wolnostojący

630 tys. zł, 180 mkw., szeregowiec

839 tys. zł, 230 mkw., bliźniak

Kraków

349 tys. zł, 72 mkw., bliźniak

380 tys. zł, 145 mkw., wolnostojący

499 tys. zł, 213 mkw., szeregowiec

650 tys. zł, 230 mkw., wolnostojący

Wrocław

319 tys. zł, 112 mkw., bliźniak

349 tys. zł, 125 mkw., bliźniak

512 tys. zł, 176 mkw., szeregowiec

850 tys. zł, 232 mkw., wolnostojący

Poznań

330 tys. zł, 86 mkw., szeregowiec

359 tys. zł, 135 mkw., szeregowiec

722 tys. zł, 190 mkw., szeregowiec

1 125 tys. zł, 225 mkw., bliźniak

Gdańsk

199 tys. zł, 90 mkw., wolnostojący

469 tys. zł, 131 mkw., bliźniak

650 tys. zł, 190 mkw., szeregowiec

1 200 tys. zł, 229 mkw., wolnostojący

Opracowanie Twoje-miasto.pl dla Otodom na podstawie danych serwisu Otodom.

 

W czterech pierwszych miastach na kupno domu o powierzchni do 120 mkw. trzeba wydać przynajmniej 300 tys. zł z okładem. Od tych stawek znacznie odbiega gotowy już dom w Gdańsku za 199 tys. zł. Co ciekawe w pozostałych trzech segmentach domy z Gdańska znajdują się w górnej części widełek cenowych. 

 

Najtańsze domy z rynku pierwotnego

Średnia cena sprzedaży najtańszych nowych domów na pięciu głównych rynkach mieszkaniowych o metrażu między 121 a 170 mkw. wynosi 375,2 tys. zł. Stawki za domy o metrażu od 171 do 220 mkw. zawierają się w przedziale między 499 tys. zł w Krakowie a 722 tys. zł w Poznaniu. Największe domy cechują się również zdecydowanie najwyższymi cenami w każdym z miast. Poczynając od 650 tys. zł w Krakowie, przez 850 tys. zł we Wrocławiu i 1,12 mln zł w Poznaniu do 1,2 mln zł w Gdańsku.

 

   Przeczytaj również