Prawdopodobnie najbardziej przemyślane warszawskie osiedle

03 lipca 2017

Autor otodom

 

 

Osiedle zostało zaprojektowane w latach 60. XX w. przez Halinę Skibniewską, wybitną architekt i działaczkę polityczną. W swoim dorobku ma wiele projektów, jednym z najsłynniejszych jest warszawskie osiedle Sady Żoliborskie

Sady Żoliborskie znajdują się w zachodniej części dzielnicy Żoliborz. Położone są pomiędzy: 

  • Al. Armii Krajowej;
  • linią kolejową Warszawa Zachodnia – Warszawa Gdańska;
  • Al. Jana Pawła II i ul. Ks. Popiełuszki;
  • ul. Słowackiego. 

Osiedle jest bardzo dobrze skomunikowane z centrum Warszawy, ale również z innymi osiedlami. Warto również wspomnieć o bliskości dwóch stacji metra: Marymont i Plac Wilsona. Chociaż nie znajdują się one w bezpośrednim sąsiedztwie osiedla, to osoby nieprzepadające za spacerami mogą do nich dojechać rowerem czy komunikacją miejską.

Atrakcyjna lokalizacja w prestiżowej dzielnicy to nie jedyna pozytywna cecha osiedla. Na tle innych, Sady Żoliborskie wyróżniają się ilością zieleni, która otacza poszczególne bloki, a nie na odwrót, tak jak to jest szczególnie w nowoprojektowanych i realizowanych inwestycjach mieszkaniowych. Całe osiedle powstało na terenie kilku sadowniczych gospodarstw. Wycięte zostały jednak tylko te drzewa, które bezpośrednio utrudniały budowę. 

Kolejną cechą wyróżniającą Sady Żoliborskie jest architektura osiedla. Bloki ustawione są w taki sposób, że tworzą między sobą kameralne dziedzińce. Osiedle jest otwarte, ale dzięki przemyślanemu rozmieszczeniu poszczególnych budynków, widać kiedy dzieje się coś złego. Ruch samochodowy został wyprowadzony na obrzeżne ulice, tym samym na osiedlu jest cicho i spokojnie. Pomiędzy blokami zaprojektowano, oprócz wspomnianej wcześniej zieleni, szerokie alejki spacerowe oraz niewielkie funkcjonalne place zabaw dla dzieci. 

Same budynki są niewielkie, trzy- lub czteropiętrowe, pokryte zostały jasnymi tynkami. Tylko jeden blok na osiedlu ma dziesięć pięter i znajduje się na skraju osiedla, tak aby nie zaburzać jego centrum. Ciekawym elementem są również specjalne żaluzjowe wywietrzniki, które umożliwiają wietrzenie mieszkań bez konieczności otwierania okien. 

W serwisie Otodom zamieszczonych jest ponad 100 ofert sprzedaży mieszkań znajdujących się na osiedlu Sady Żoliborskie oraz w najbliższym sąsiedztwie, co odpowiada za około 7% wszystkich lokali oferowanych na sprzedaż w dzielnicy Żoliborz. W ofercie przeważają mieszkania od jednego do trzech pokoi. 

Chociaż Sady Żoliborskie są jednym z najpopularniejszych i najbardziej lubianych osiedli mieszkaniowych, to średnie ceny mieszkań są na podobnym poziomie, co średnia wszystkich lokali w dzielnicy. Agata Polińska z serwisu Otodom tłumaczy, że niższe ceny w tak pożądanej lokalizacji są głównie wynikiem niższego standardu oferowanych mieszkań. Lokale te często wymagają sporego, jeśli nie generalnego remontu, który wiąże się z niemałymi kosztami. Tym samym, faktyczna cena zakupu mieszkania i przygotowanie go do zamieszkania jest znacznie wyższa. 

 

Oferta mieszkań na sprzedaż na osiedlu Sady Żoliborskie oraz w dzielnicy Żoliborz

Liczba pokoi

Zakres powierzchniowy

Średnia cena 

Sady Żoliborskie

Żoliborz

Sady Żoliborskie

Żoliborz

1-pokojowe

19 mkw. - 34 mkw.

19 mkw.- 40 mkw.

10 028 zł/mkw.

10 242 zł/mkw.

2-pokojowe

35 mkw. - 54 mkw.

30 mkw. - 80 mkw.

10 262 zł/mkw.

10 034 zł/mkw.

3-pokojowe

47 mkw. - 118 mkw.

43 mkw. – 118 mkw.

9 325 zł/mkw.

10 284 z/mkw.

Opracowanie: Dział Badań i Analiz Grupy Emmerson na podstawie ogłoszeń zamieszczonych w serwisie Otodom

 

Sady Żoliborskie to obecnie jedno z najpopularniejszych warszawskich osiedli, które przyciąga coraz więcej ludzi. Według Agaty Polińskiej, duże zainteresowanie tym konkretnym osiedlem można tłumaczyć jego wyjątkowym charakterem. Chociaż bloki mają już kilkadziesiąt lat i układy mieszkań niekończenie pasują do obecnej mody i standardów, to cały kompleks zdecydowanie wyróżnia się na warszawskim rynku. Obecnym trendem jest maksymalne zabudowywanie dostępnej powierzchni działki, na zieleń często brakuje miejsca. Osoby, które szukają mieszkania w kameralnej okolicy, ale jednocześnie nie na obrzeżach miasta mają duży problem ze znalezieniem wymarzonego M, dlatego Sady Żoliborskie stały się bardzo modną mieszkaniową lokalizacją. 

 

ZNAJDŹ MIESZKANIA NA OSIELDU SADY ŻOLIBORSKIE W OTODOM

 

 

 

 

 

Artykuł zaktualizowany: 13 maja 2020

Udostępnij