Dane Otodom 2021: W Krakowie ceny domów w pandemii mocno w górę

26 maja 2021

Autor Jarosław Mikołaj Skoczeń

Dane Otodom 2021: W Krakowie ceny domów w pandemii mocno w górę

Lockdown i pandemia to dla wielu osób sytuacja, w której zaczynają inaczej podchodzić do najbliższej przestrzeni. Ci, którzy ostatnie miesiące spędzali w większej części w domu lub mieszkaniu, zaczęli doceniać obecność zieleni i natury, a także przestrzeń zapewniającą prywatność. Takie tendencje widać zarówno w skali ogólnopolskiej, jak i rynkach lokalnych, np. w Krakowie, gdzie ceny domów idą w górę. Dzięki Danym Otodom dowiesz się jak wygląda sytuacja na rynku wtórnym i pierwotnym w stolicy Małopolski oraz ile trzeba zapłacić tam za mieszkanie czy dom.

Rok w nieruchomościach z Covid-19

Już ponad rok minął od momentu kiedy Covid-19 przestał być kojarzony z medialnymi doniesieniami z Azji, a zaczął stanowić część naszej codzienności. Sytuacja pandemiczna od tamtego czasu kilkukrotnie się zmieniała. Na samym początku wszyscy zostaliśmy zaskoczeni nagłym lockdownem. Wiosenna poprawa pogody przyniosła ze sobą stopniową poprawę sytuacji pandemicznej, a na wakacjach spora część z nas zapomniała o Covid-19. Jesień 2020 roku przyniosła ze sobą jednak ponowny powrót szarej rzeczywistości z wirusem w roli głównej. Koronawirus w ciągu minionych miesięcy odcisnął swoje piętno na każdym aspekcie naszego życia. Pandemia nie ominęła również rynku nieruchomości.

Wbrew początkowym czarnym scenariuszom, załamania w nieruchomościach na razie nie widać. Wręcz przeciwnie, ceny nieruchomości mieszkaniowych w 2020 roku zamiast spadać, rosły. Zmienił się jednak zdecydowanie sposób, albo warunki, w których chcemy mieszkać. Bardzo wielu z nas zdało sobie sprawę z wartości nawet niewielkiego skrawka działki, w postaci np. ogródka przy mieszkaniu. W tym kontekście, wyraźniej dzisiaj widać przewagę domu na obrzeżach miasta, nad mieszkaniem blisko centrum. Te zmiany dotyczą polskiego rynku nieruchomości jako całości, ale również poszczególnych rynków lokalnych, np. w Krakowie.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym w konsolidacji

Przed rokiem na cztery kąty prosto od dewelopera w Krakowie, trzeba było wydać 9 089 zł/mkw., co przekłada się na wzrost średniej stawki w ciągu roku o ponad 9%. W ciągu miesiąca, tzn. w marcu 2021 w relacji do lutego, średnia cena ofertowa wzrosła o 257 zł/mkw. do poziomu 10 001 zł/mkw.

Co ciekawe, na rynku wtórnym przeciętna stawka ofertowa obniżyła się o 0,9%. W marcu bieżącego roku wynosiła bowiem wspomniane na wstępie 10 622 zł/mkw., a przed rokiem 10 721 zł/mkw. Na rynku wtórnym, w odróżnieniu od rynku pierwotnego, na przestrzeni dwunastu pandemicznych miesięcy nie widać tendencji wzrostowej, a bardziej stabilizację cen. Gród Kraka pod tym względem zajmuje trzecie miejsce w Polsce za Warszawą i za Gdańskiem.

Domy wychodzą z cienia

Stawka za jeden mkw. powierzchni użytkowej domu jest zwykle wyraźnie niższa, niż stawka mieszkania. Taka sytuacja to standard na rynku nieruchomości. Ze względu na wyższą, niż w przypadku mieszkań powierzchnię, o wiele mniej polskich gospodarstw domowych stać jednak na dom, niż na mieszkanie. Trzeba bowiem dysponować większą kwotą oszczędności, bądź wyższym dochodem i co z nim związane, wyższą zdolnością kredytową.

Na rynku pierwotnym w marcu, średnia stawka zatrzymała się na poziomie 6 083 zł/mkw. Rok temu na zakup domu od dewelopera wystarczyło jeszcze 5 487 zł/mkw. Taka różnica przekłada się na przyrost niemal 11%. Na rynku wtórnym obowiązują wyraźnie wyższe stawki. Kupując dom od dotychczasowego właściciela w Krakowie trzeba wyłożyć średnio 7 178 zł/mkw. W porównaniu do marca 2020 stawki wzrosły o aż 19,5%, z poziomu 6 005 zł/mkw. Wzrost cen domów zarówno tych z rynku pierwotnego, a zwłaszcza tych z drugiej ręki można interpretować, jako wspomniany wcześniej skutek pandemii Covid-19.

- Pandemia bowiem zapewne spowoduje trwałą zmianę struktury popytu w mieszkaniówce. Pamiętając o ograniczeniach zdolności finansowych, popyt na domy powinien rosnąć, kosztem mieszkań, również tych z segmentu popularnego. Ten efekt będzie widoczny przede wszystkim w cenach domów” -tłumaczy Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom. 

Artykuł na podstawie Danych Otodom - narzędzia do śledzenia trendów na poszczególnych rynkach nieruchomości.


Czytaj również:

Artykuł zaktualizowany: 01 czerwca 2021

Udostępnij