Jak wskazują wyniki przeprowadzonego przez Otodom badania, najbezpieczniejszą dzielnicą Łodzi jest Widzew. W skali od 1 do 7 mieszkańcy tej części miasta ocenili poziom bezpieczeństwa na 5,41. Wynik wyższy niż „piątka” otrzymało także ocenione na 5,24 Polesie. Zdecydowanie najniższą notę otrzymało Śródmieście, którego wynik to 4,52.

- Śródmieście to miejsce spotkań wieczornych, wielu miejskich i towarzyskich imprez. Dlatego to tam jest najwięcej zdarzeń, które negatywnie wpływają na postrzeganie bezpieczeństwa. Z kolei na Widzewie powstaje od wielu lat sporo nowych inwestycji mieszkaniowych, to rozległe tereny osiedla Olechów z jego nową zabudową i infrastrukturą, które moim zdaniem dają wrażenie wysokiego poziomu bezpieczeństwa w dzielnicy - komentuje Jacek Płuciennik, ekspert nieruchomości z biura Płuciennik Nieruchomości.

 

Wyniki Rankingu Dzielnic Łodzi w kategorii “bezpieczeństwo”

Widzew

5.41

Polesie

5.24

Bałuty

4.98

Górna

4.77

Śródmieście

4.52

źródło: Ranking Dzielnic Otodom

 

Na to, że subiektywne poczucie bezpieczeństwa nie zawsze odzwierciedla rzeczywiste zagrożenie zwraca uwagę mł. insp. Joanna Kącka, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. - Bywa, że jedna nagłośniona sprawa kryminalna dotycząca np. napaści w centrum miasta, mimo zatrzymania przez policję sprawców, wpływa na obniżenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców, którzy nigdy nie zetknęli się z takimi zachowaniami na ulicach Łodzi - zauważa. Jak dodaje, każda z dzielnic miasta ma swoją specyfikę. - Na Widzewie mamy spore osiedla mieszkaniowe, tzw. „sypialnie Łodzi”. Tam częściej dochodziło np. do włamań do mieszkań. Natomiast w Śródmieściu, gdzie zwłaszcza w weekendy tętni życie rozrywkowe, więcej będzie zdarzeń z alkoholem w tle, np. pobić i rozbojów. Wszystkie zawiadomienia o przestępstwach, a także informacje zgłaszane przez łodzian na Krajową Mapę Zagrożeń są wykorzystywane do bieżącej analizy i służą m. in. dyslokacji służb patrolowych w najbardziej zagrożone rejony - opisuje.

Zdaniem Joanny Kąckiej, policja współpracuje z innymi podmiotami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo na terenie Łodzi. Wprowadza też innowacyjne formy służby, takie jak mobilne posterunki policji. Jak podkreśla rzecznik policji, ważny jest też codzienny kontakt dzielnicowych z osobami, które pracują lub mieszkają w podległych im rejonach. Jak zapewnia, liczba przestępstw w Łodzi systematycznie maleje. W 2013 roku było ich 24678, a w ubiegłym roku już tylko 17480, czyli o ponad 7000 mniej.

Choć odnotowany w policyjnych statystykach spadek przestępczości jest wyraźny, subiektywne poczucie bezpieczeństwa w Łodzi nie wypada najlepiej na tle innych dużych miast. Średnia ocena w Łodzi to 4,94, co dałoby stolicy województwa łódzkiego ostatnie miejsce wśród największych 10 polskich miejscowości. Najlepiej pod tym względem wypadła Warszawa, oceniona na 5,52. Ogólnokrajowa średnia to 5,39.

 

CZYTAJ WIĘCEJ O RANKINGU DZIELNIC OTODOM