Warszawa najlepszym miastem dla aktywnych sportowo

25 czerwca 2020

Autor otodom

Warszawa najlepszym miastem dla aktywnych sportowo

Początek lata, wakacje to dobry czas na aktywność sportową, zwłaszcza na świeżym powietrzu.  W ramach Rankingu Dzielnic Otodom postanowiliśmy również sprawdzić, które miasto i jaka dzielnica jest przez mieszkańców szczególnie polecana osobom lubiącym aktywność sportową. W tym celu 120 tysięcy respondentów z 12 miast w Polsce odpowiedziało na dwa pytania z kategorii dzielnica dla aktywnych sportowo. Pierwsze dotyczyło miejsc gdzie za darmo można aktywnie spędzić czas na uprawianiu sportu: ścieżki rowerowe, otwarte plenerowe siłownie, skate-parki, boiska do gry. Kolejne było związane z dostępnością płatnych klubów sportowych, siłowni, czy kortów.  Sprawdźmy zatem jak w tej kategorii rankingu wypadły poszczególne  miasta i ich dzielnice. 

Kiedy kilka lat temu Polacy zaczęli na potęgę biegać, wielu twierdziło, że to chwilowa moda i wkrótce wrócą przed telewizory. Tak się jednak nie stało. Dziś wciąż wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez krótkiej przebieżki, wycieczki na rowerze czy wizyty na siłowni.

Przygotowujesz się do triathlonu? Pasjami biegasz półmaratony? A może po prostu lubisz raz na jakiś czas wpaść na siłownię czy basen? Zastanawiasz się, w której okolicy zamieszkać, aby mieć pod ręką dobry klub fitness, ale też mieć gdzie pobiegać czy pojeździć szosówką? Sprawdź, które miasto i jakie dzielnice są najatrakcyjniejsze dla aktywnych sportowo. 

W tej kategorii Warszawa zwycięża

Kiedy zestawiliśmy wyniki z 12 miast, dla których powstał Ranking Dzielnic Otodom 2020 okazało się, że najwięcej do zaoferowania aktywnym sportowo mieszkańcom ma … Warszawa! Średnia ocena w stolicy to 3,85. W drugiemu w zestawieniu Poznaniowi przyznano  3,76, a w trzecim Katowicom 3,69. Najsłabiej Wypadła Bydgoszcz, gdzie średnia ocena to 3,34, nie najlepiej jest też w Łodzi (3,48) i Lublinie (3,5).

Wracając do stolicy ... z odpowiedzi ankietowanych warszawiaków wynika, że najwięcej do zaoferowania sportowcom ma Ursynów. Obiekty sportowe w tej dzielnicy zostały przez jej mieszkańców ocenione najwyżej. To także tu najłatwiej znaleźć bezpłatne, ogólnodostępne miejsca do ćwiczeń. Trudno nie zgodzić się z tą diagnozą, w końcu sam Las Kabacki ma bardzo wiele do zaoferowania warszawiakom spragnionym aktywności – i nie jest to jedyne ciekawe miejsce na Ursynowie. Nie brakuje tam też siłowni, basenów i ścieżek rowerowo-biegowych – komentuje Małgorzata Podbielska, En Casa Premium Real Estate.

Mapa Polski

Szczegółowe wyniki wyglądają następująco:

1 Warszawa 3,85

2 Poznań 3,76

3 Katowice 3,69

4 Gdańsk 3,68

4 Gdynia 3,68

5 Białystok 3,62

6 Kraków 3,59

7 Wrocław 3,58

8 Szczecin 3,54

9 Lublin 3,5

10 Łódź 3,48

11 Bydgoszcz 3,34

Gdańsk ze świetną ofertą dla osób aktywnych fizycznie 

Mieszkańcy Gdańska w niemal każdej kategorii bardzo wysoko oceniali swoje miasto. Nie inaczej było w przypadku not za dostępność płatnych i darmowych obiektów sportowych. Aż osiem dzielnic zdaniem ankietowanych zasłużyło na notę wyższą niż cztery punkty w pięciostopniowej skali. Na tak dobre oceny wpłynęła przede wszystkim duża liczba darmowych miejsc, w których można w Gdańsku aktywnie spędzić czas. Ankietowani wskazali jednak również kilka lokalizacji, w których oferta sportowa jest bardzo uboga.

Zdecydowanym liderem drugiego Rankingu Dzielnic Otodom okazało się Przymorze Wielkie. Ankietowani ocenili je na 4,49 punktu na 5 możliwych do zdobycia. Respondenci w przypadku tej części miasta docenili zarówno dostępność darmowych miejsc, ale też wysoką liczbę płatnych obiektów sportowych. Kolejne lokaty zajęły odpowiednio Zaspa-Rozstaje oceniona na 4,32 punktu i Brzeźno z notą na poziomie 4,24 punktu. Trzeba również zwrócić uwagę, że w rankingu ogólnopolskim aż 6 dzielnic Gdańska znalazło się w pierwszej dziesiątce zestawienia, a były to dodatkowo: Zaspa-Młyniec (4,22), Przymorze Małe (4,20) oraz Żabianka (4,17).

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, imprezowiczów, dostępność służby zdrowia.

Czytaj również:

Już niedługo przedstawimy kolejne kategorie Rankingu Dzielnic Otodom.

Artykuł zaktualizowany: 25 czerwca 2020

Udostępnij