W Gdyńskim Grabówku aż się chce uprawiać sport

25 czerwca 2020

Autor otodom

W Gdyńskim Grabówku aż się chce uprawiać sport

Nie samymi spacerami brzegiem morza żyje człowiek. Czasem przychodzi też ochota na jazdę na rowerze, biegi, wizytę na basenie czy dźwignięcie kilkudziesięciu kilogramów na siłowni. Mówiąc krótko – na zdrową porcję aktywności fizycznej. W której dzielnicy Gdyni są ku temu najlepsze warunki? Gdzie jest najlepsza infrastruktura do uprawiania sportu zarówno pod chmurką, jak i pod dachem? Sprawdź wyniki naszego raportu!

Gdynia wygrywa olbrzymią liczbą terenów rekreacyjnych 

Gdynianie bardzo lubią swoje miasto. Dali temu wyraz w drugiej edycji Rankingu Dzielnic Otodom – w niemal każdej z badanych przez nas kategorii Gdynia zgarnęła fantastyczne noty. Nie inaczej było w przypadku oceny za infrastrukturę sportową. 

Respondenci, których w Gdyni było prawie 1500, mieli ocenić swoją dzielnicę zarówno pod kątem dostępności płatnych obiektów rekreacyjnych, jak i liczby darmowych miejsc do aktywnego spędzania czasu. Choć w obu przypadkach miasto wypadło rewelacyjnie, to uwagę zwracają przede wszystkim bardzo wysokie noty za obfitość bezpłatnych terenów do uprawiania sportu. Cóż, trudno, aby było inaczej w mieście, którego sporą część zajmują pełne tras biegowych i rowerowych Lasy Chylońskie. 

Mapa Gdyni

Grabówek i reszta świata 

Mimo, że konkurencja w tej kategorii była bardzo wyrównana i o pozycji w rankingu dzielnic Gdyni decydowały w wielu przypadkach setne części procenta, to i tak Grabówkowi udało się wyraźnie wyprzedzić pozostałe części miasta. To właśnie w tej dzielnicy, zdaniem ankietowanych, osobom aktywnym sportowo będzie żyło się najwygodniej. Kolejne na liście są Karwiny, Witomino, Wzgórze św. Maksymiliana i Działki Leśne. 

Na Witominie znajduje się centrum sportowe. Bliskość lasu również zachęca do aktywności fizycznej. Na Grabówki znajdują się placówki o charakterze sportowym, m.in. MDK Gdynia, Wyższa Szkoła Morska czy Zespół Szkół Zawodowych, które posiadają ogólnodostępne boiska. Wszystko to sprawia, że mieszkańcy spragnieni sportu mają tu w czym wybierać – komentuje Julia Jarmuła, Starnawska&Boleńska Nieruchomości.

Obiektów sportowych najbardziej brakuje na Oksywiu i Pogórzu

Najgorsze warunki do uprawiania sportu, według respondentów, panują z kolei na Oksywiu i Pogórzu. Gwoli sprawiedliwości należy jednak zauważyć, że i o tych częściach Gdyni mieszkańcy miasta mają całkiem dobre zdanie – obie dzielnice bowiem zostały ocenione na trójkę z małym plusem. Analizując dane zebrane przez Otodom widać jednak wyraźnie, że gdynianom brakuje w tych częściach miasta płatnych obiektów sportowych – basenów, klubów fitness czy siłowni.  Zarówno Oksywie, jak i Pogórze czy Obłuże to starsze dzielnice, w których problematyczne jest znalezienie miejsca na nowe ośrodki sportowe. Stąd też ich mała liczba, a co za tym idzie, nienajlepsza ocena mieszkańców – dodaje Julia Jarmuła, Starnawska&Boleńska Nieruchomości.

Gdynia w krajowej czołówce

Kiedy porównaliśmy odpowiedzi udzielone przez mieszkańców 12 miast, dla których powstał Ranking Dzielnic Otodom 2020, okazało się, że Gdynia należy do najlepiej ocenianych miast pod tym względem. Uzyskała identyczny wynik jak Gdańsk – 3,68. Lepiej wypadły tylko Warszawa (3,85), Poznań (3,76) i – o włos – Katowice (3,69). Najmniej zadowoleni z infrastruktury sportowej są mieszkańcy Bydgoszczy (3,34), Łodzi (3,48) i Lublina (3,50).

Zdaniem mieszkańców Gdyni niemal każda dzielnica miasta ma wiele do zaoferowania osobom spragnionym aktywności fizycznej. Choć w niektórych lokalizacjach, np. na Oksywiu czy Pogórzu, brakuje płatnych obiektów sportowych i ogólnodostępnych terenów rekreacyjnych, w innych częściach miasta jest ich pod dostatkiem. Najlepiej pod tym względem jest na Grabówku.

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, imprezowiczów, dostępność służby zdrowia.

Czytaj również:

Już niedługo przedstawimy kolejne kategorie Rankingu Dzielnic Otodom.

Artykuł zaktualizowany: 25 czerwca 2020

Udostępnij