- Ursynów jest stosunkowo młodą dzielnicą, w tym roku obchodzi jubileusz 40-lecia - opowiada Barbara Mąkowska-Stępkowska, naczelnik wydziału dla dzielnicy Ursynów w Urzędzie Miasta. - Początkowo dzielnca była uważana jedynie za blokowisko, stanowiące tylko “sypialnię”. Brakowało infrastruktury towarzyszącej, kierowanej do różnych grup mieszkańców, w tym przedszkoli, szkół, placów zabaw, obiektów kultury czy parków. Dziś jest zupełnie inaczej. Są na Ursynowie przedszkola, szkoły, nowoczesne place zabaw, boiska, siłownie, skatepark, a nawet lodowisko. W dużej mierze jest to zasługą kolejnych władz dzielnicy. W bieżącej kadencji parki i placówki oświatowe są rozbudowywane i wyposażane w nowoczesną infrastrukturę. Powstały unikalne, zindywidualizowane elementy infrastruktury dla dzieci, np. plac zabaw dostosowany do potrzeb dzieci niepełnosprawnych - przekonuje. Jak dodaje, Ursynów ma także bogatą ofertę kulturalną dla dzieci, m. in. seanse filmowe. W tym roku rozpoczęła się także budowa Dzielnicowego Domu Kultury na tzw. Wysokim Ursynowie. W niedalekiej przyszłości oferta kulturalna dla najmłodszych będzie zatem jeszcze bogatsza.

W Rankingu tuż za Ursynowem znalazła się Praga-Południe z wynikiem 5,90, a trzecie miejsce zajęły ex aequo: Bielany, Mokotów i Żoliborz (5,89). Najsłabiej pod względem infrastruktury dla dzieci wypadła Białołęka, oceniona na 4,75.

 

Ocena infrastruktury dla dzieci w Rankingu Dzielnic Warszawy

Dzielnica

Ocena

Ursynów

6.05

Praga-Południe

5.90

Bielany

5.89

Mokotów

5.89

Żoliborz

5.89

Wesoła

5.88

Śródmieście

5.84

Ursus

5.79

Bemowo

5.78

Wilanów

5.75

Targówek

5.71

Ochota

5.66

Rembertów

5.53

Wola

5.47

Praga-Północ

5.44

Wawer

5.22

Włochy

5.00

Białołęka

4.75

źródło: Ranking Dzielnic Otodom

 

Średnia ocena infrastruktury dla dzieci w stolicy to 5,72. Wśród 10 największych miast kraju lepiej od Warszawy wypadły jedynie Katowice, z oceną 5,77.

- Mamy około 1000 placówek oświatowych i ponad 1000 placów zabaw, od tych kameralnych po bardzo duże. W Warszawie mieszka 313 000 dzieci i młodzieży, pracuje 26 000 nauczycieli. Inwestujemy w edukację - co roku średnio 20% 14-miliardowego budżetu przeznaczamy na wydatki oświatowe. Do każdej złotówki subwencji dokładamy drugą z własnego budżetu. Powstają nowe szkoły, przedszkola i żłobki, a istniejące przechodzą modernizacje i remonty. Wszystko po to, aby dzieci miały jak najlepszą opiekę i mogły się uczyć w jak najlepszych warunkach. Od 2007 roku zbudowaliśmy 28 przedszkoli i 25 żłobków. W ciągu następnych kilku lat powstanie 26 przedszkoli i co najmniej 15 żłobków - zaznacza Bartosz Milczarczyk, rzecznik Ratusza.

Jak dodaje, od września komunikacja miejska dla uczniów podstawówek i gimnazjów jest bezpłatna, podobnie jak przedszkola. Warszawa wprowadza też warszawski bon żłobkowy, czyli 400 zł miesięcznie dla rodziców na zapewnienie opieki nad dzieckiem. Zdaniem rzecznika, dzieci w stolicy mogą korzystać też z bogatej oferty zajęć, spotkań i wydarzeń przygotowanych przez domy kultury, muzea i organizacje pozarządowe. - O skali mogą świadczyć statystyki Warszawskich Dni Rodzinnych. Co roku przez trzy dni 1500 miejsc organizuje atrakcje dla rodzin - dodaje Bartosz MIlczarczyk.

 

CZYTAJ WIĘCEJ O RANKINGU DZIELNIC OTODOM