Śródmieście ponownie najdroższą dzielnicą Lublina

28 lipca 2020

Autor otodom

Śródmieście ponownie najdroższą dzielnicą Lublina

Życie w dużym mieście sprzężone jest z większymi kosztami, niż na przykład w miejscowościach na obrzeżach, bądź w mniejszych miastach. Różnice cen objawiają się również w obrębie miasta. Jak kwestia kosztów kształtuje się w przypadku Lublina? W której dzielnicy koszty życia są najmniejsze, a ceny nieruchomości są osiągalne dla zasobów finansowych mieszkańców? Odpowiedzi na te pytanie znajdują się w Rankingu Dzielnic Otodom, który powstała na podstawie głosów prawie 2500 mieszkańców Lublina.

Ranking Dzielnic Otodom 2020 - koszty życia w Lublinie

Antoninek i Węglin Północny - tam najmniej obciążasz swój budżet 

Ranking Dzielnic, przeprowadzony przez portal Otodom, bazował na przydzielaniu przez mieszkańców Lublina punktacji w skali od 1 do 5 lubelskim dzielnicom, oceniającej stwierdzenia: “koszty nieruchomości nie są wygórowane” oraz “koszty życia nie są wygórowane”. Ocena 1 wiąże się ze deklaracją: “zupełnie się nie zgadzam”, zaś 5 “zgadzam się w pełni”. 

Warto zaznaczyć, że oceny mieszkańców Lublina są łaskawsze, niż w przypadku innych miast w Polsce – osiem dzielnic przekroczyło 3 punkty. W zestawieniu królują Abramowice, które osiągnęły wynik 3,31. Jest to spory awans, bowiem w Rankingu Dzielnic Otodom przeprowadzonym w 2017 roku, Abramowice znalazły się zaledwie na 10. miejscu w klasyfikacji. Jeszcze bardziej awansował Węglin Północny, które w 2017 roku obejmowały 20 miejsce, a obecnie sytuują się na drugim. 

– Wydaje mi się, że to nie jest kwestia tylko Abramowic i Węglina Północnego. Te dzielnice wprawdzie się bardzo rozwinęły, za czym idzie również konkurencyjność w sklepikach w okolicy, a to wpływa często na wyższą, jakość usług lub na obniżenie cen produktów. Szczególnie na Węglinie pojawił się w przeciągu ostatnich 3 lat ogromny park handlowy zrzeszający specjalistyczne sklepy typu Agata Meble, Decathlon czy Selgros – komentuje Łukasz Łukawski, 4te Piętro.

Śródmieście i Felin najbardziej kosztownymi dzielnicami

Biegunowo do Abramowic znajduje się Śródmieście, które już w edycji z 2017 roku zostało mianowane najbardziej kosztowną dzielnicą Lublina. Nie powinno to budzić zdziwienia, centrum miasta pochłania najwięcej pieniędzy, jeżeli chodzi o kwestie nieruchomości i usługi, nie tylko w przypadku Lublina. Wysoka cena za mieszkanie w centrum wyrasta oczywiście z położenia, bogatej infrastruktury, ofert mieszkaniowych z wysokim standardem, zaś wyższe koszty usług w prestiżowym centrum to powszechna tendencja.

Ranking Dzielnic Otodom - koszty życia w Polsce

Lublin, a inne miasta Rankingu

Już wcześniej zostało podkreślone, że mieszkańcy Lublina ocenili swoje miasto lepiej, niż większość osób z innych miast, co odzwierciedla wynik w ogólnopolskim zestawieniu - Lublin sytuuje się na drugim miejscu (2,84), wyprzedza go jedynie Białystok (2,94). Najdroższym miastem w Polsce jest Warszawa (2,43), nieco lepiej oceniono Kraków (2,51) oraz Wrocław (2,52). 

Czytaj również:

Artykuł zaktualizowany: 28 lipca 2020

Udostępnij