Fabryczna najlepsza dla pasjonatów sportu we Wrocławiu

25 czerwca 2020

Autor otodom

Fabryczna najlepsza dla pasjonatów sportu we Wrocławiu

Ulubiony klub fitness i basen w zasięgu spaceru, a do tego mnóstwo tras biegowych i rowerowych – o mieszkaniu w takiej lokalizacji marzy wiele osób aktywnych sportowo. Czy we Wrocławiu istnieją takie miejsca? Na potrzeby Rankingu Dzielnic Otodom poprosiliśmy trzy tysiące mieszkańców miasta o wskazanie dzielnicy najlepszej dla osób aktywnych sportowo. Szukaliśmy dzielnicy, w której znajdują się płatne siłownie, kluby fitness czy baseny, ale równie ważny był dla nas dostęp do darmowych obiektów. Oto, czego się dowiedzieliśmy.

Ostra rywalizacja między dzielnicami

Okazuje się, że zdaniem ankietowanych nie ma większych różnic między częściami Wrocławia w dostępie do płatnych i bezpłatnych obiektów sportowych. Dzielnice zostały ocenione bardzo podobnie. Żadna nie uzyskała nad pozostałymi wyraźnej przewagi, żadna też wyraźnie nie odstawała.

Najwyższa nota w tegorocznej edycji Rankingu Dzielnic Wrocławia to 3,6 punktu, zaś najniższa to 3,5 punktu w 5-punktowej skali ocen. Poszczególne części miasta w naszym zestawieniu szły zatem łeb w łeb, a o zwycięstwie zadecydowały niuanse.

Fabryczna na czele rankingu

Pierwsze miejsce w Rankingu Dzielnic Otodom przypadło w udziale Fabrycznej.
O zwycięstwie zaważyła przede wszystkim szeroka oferta bezpłatnych obiektów sportowych. Ankietowani docenili również liczne trasy biegowe i rowerowe. Choć zdaniem respondentów Stare Miasto góruje nad Fabryczną liczbą klubów fitness i innych płatnych miejsc, to nie wystarczyło to do zajęcia pierwszego miejsca. 

 

Ranking dzielnic Wrocław

Psie Pole zamyka stawkę

Kilka setnych punktu zaważyło na pozycji Psiego Pola. Zaledwie tyle dzielnica ta straciła do czwartych Krzyków. Psie Pole co prawda otrzymało bardzo dobrą notę za dostępność darmowych obiektów sportowych, ale nieco niższa ocena za liczbę klubów fitness i basenów. I to zaważyło na końcowej lokacie tej dzielnicy w naszym zestawieniu.

Fabryczna to moja dzielnica, także bardzo cieszę się, że wygrała. Z doświadczenia potwierdzam, że da się tutaj zrobić sportowy challenge! Dużo zielonych terenów, ścieżki rowerowe i biegowe – sama często robię tutaj po 100 km na rowerze i trenuję interwały biegowe na ścieżce wzdłuż drogi na wrocławskie lotnisko. Na Fabrycznej mieszkam, ale na treningi siłowe jeżdżę do centrum. Jest to związane z tym, że mój klub mam blisko pracy. Zdecydowanie cały Wrocław jest mocno rozwinięty sportowo – komentuje Wojciech Brzozowski, idea-INVEST nieruchomości.

Wrocławianie, niezależnie od tego, w której części miasta mieszkają, podobnie oceniają dostęp do obiektów sportowych. Co prawda w części lokalizacji zdaniem respondentów nieco brakuje bezpłatnych lokali, a w innych komercyjnych miejsc, jednak finalnie ocena jest bardzo zbliżona. Dość wspomnieć, że zwycięską Fabryczną od ostatniego na liście Psiego Pola dzieliło zaledwie 0,1 punktu.

Średnia ocena w mieście to 3,58, co plasuje Wrocław na 7. pozycji wśród 12 miast, dla których powstał Ranking Dzielnic Otodom 2020. Najniższe oceny padły w Bydgoszczy (średnia 3,34), a najwyższe w Warszawie (3,85), Poznaniu (3,76) i Katowicach (3,69).

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, imprezowiczów, dostępność służby zdrowia.

Czytaj również:

Już niedługo przedstawimy kolejne kategorie Rankingu Dzielnic Otodom.

Artykuł zaktualizowany: 25 czerwca 2020

Udostępnij