Najlepsze ceny w Szczecinie? W dzielnicy Szopienice-Burowiec

28 lipca 2020

Autor otodom

Najlepsze ceny w Szczecinie? W dzielnicy Szopienice-Burowiec

Szczecin figuruje na siódmym miejscu pod względem liczby ludności w Polsce. Mieszkanie w dużym mieście ma swoje niezaprzeczalne walory, aczkolwiek wiąże się również z większymi kosztami nieruchomości i życia, niż w przypadku życia na peryferiach. Są jednak dzielnice, które obciążają portfele swoich mieszkańców bardziej niż inne. Które obszary Szczecina są naznaczone drożyzną, a w których można odetchnąć z ulgą? W ramach Rankingu Dzielnic Otodom poprosiliśmy prawie 2500 mieszkańców miasta o ocenę kosztów życia w swojej okolicy.

Międzyodrze-Wyspa Pucka osiedle najbardziej przyjazne dla portfeli

Ranking Dzielnic, przeprowadzony przez portal Otodom, bazował na przydzielaniu przez mieszkańców Szczecina punktacji w skali od 1 do 5 szczecińskim dzielnicom, oceniającej stwierdzenia: “koszty nieruchomości nie są wygórowane” oraz “koszty życia nie są wygórowane”. Ocena 1 wiąże się ze deklaracją: “zupełnie się nie zgadzam”, zaś 5 “zgadzam się w pełni”. 

Międzyodrze-Wyspa Pucka jest obszarem, który króluje pod względem niewygórowanych cen nieruchomości, obejmując tym samym pierwsze miejsce w zestawieniu. Jest to osiedle administracyjne Szczecina, wpisane w teren dzielnicy Śródmieście, odznacza się obecnością terenów portowych oraz lasów. Drugie miejsce w klasyfikacji zajmuje Zawadzkiego-Klonowica, czyli dzielnica, która góruje nad Międzyodrzem w kwestii przystępnych kosztów życia. Zawadzkiego-Klonowica to osiedle, w którym dominuje zabudowa w systemie wielkiej płyty.  

Warszewo i Centrum wiążą się z największymi kosztami

Warszewo jest osiedlem, które pochłania najwięcej kosztów w kwestii nieruchomości, chociaż w poprzedniej edycji rankingu uplasowało się w środku stawki. Źródłem tego, że dzielnica podrożała, może być rosnąca popularność i wysokie standardy, które panują w obrębie osiedla. Dominują tam osiedla domów jednorodzinnych i wielorodzinne osiedla wybudowane na przestrzeni ostatnich lat. Warszewo cieszy się sporym uznaniem wielu osób, co odzwierciedla wygrana w Rankingu Dzielnic Otodom w 2017 w kategorii obszaru godnego polecenia do zamieszkania. Elementem, który uatrakcyjnia Warszewo jest obecność Puszczy Wkrzańskiej. 

Szczecin, a inne miasta Rankingu

Z ogólnopolskiego zestawienia dwunastu miast wyłania się wniosek, że życie w Polsce jest drogie na poziomie kosztów nieruchomości i życia. Żadne miasto nie osiągnęło trzech punktów w ogólnej ocenie, najbliżej tego wyniku był Białystok (2,94). Miastem, które pochłania najwięcej budżetu jest Warszawa (2,43), przedostatnie miejsce obejmuje Kraków (2,51). Szczecin sytuuje się na czwartym miejscu klasyfikacji (2,77). 

Czytaj również:

Artykuł zaktualizowany: 28 lipca 2020

Udostępnij