Najlepsze ceny w Gdyni? W dzielnicy Obłuże

28 lipca 2020

Autor otodom

Najlepsze ceny w Gdyni? W dzielnicy Obłuże

W której części Gdyni wysokość cen najbardziej nadszarpuje domowy budżet? Gdzie koszty życia pochłaniają najwięcej nakładów finansowych? W jakich częściach miasta trzeba wyłożyć najwięcej, by kupić dom lub mieszkanie? W ramach Rankingu Dzielnic Otodom poprosiliśmy prawie 1500 mieszkańców Gdyni o ocenę kosztów życia w swojej okolicy, poznaj wyniki rankingu. 

Ranking Dzielnic Otodom 2020 - koszty życia w Gdyni

Obłuże i Chylonia dla osób z ograniczonym budżetem

Ranking Dzielnic, przeprowadzony przez portal Otodom, bazował na przydzielaniu przez mieszkańców Gdyni punktacji w skali od 1 do 5 gdyńskim dzielnicom, oceniającej prawdziwość stwierdzeń związane z kosztami życia: “ceny nieruchomości nie są wygórowane” i “koszty życia nie są wygórowane”. Ocena 1 wiąże się ze deklaracją: “zupełnie się nie zgadzam”, zaś 5 “zgadzam się w pełni”. 

Najlepiej ocenioną dzielnicą, która jako nieliczna przekroczyła trzy punkty, jest Obłuże. Dokonała się nobilitacja, bowiem w Rankingu Otodom z 2017 roku Obłuże obejmowało 9 miejsce, wówczas pierwsze miejsce należało do Witomina-Leśniczówki. Obłuże to obszar, w którym królują wielkopłytowe budynki, wybudowane w latach 70. Drugie miejsce obejmuje Chylonia, czyli najbardziej zagęszczona gdyńska dzielnica, z niejednorodną zabudową. 

– Obłuże i Chylonia są dzielnicami stosunkowo tanimi, w związku z tym i koszty życia są dopasowane do ich standardu - komentuje Julia Jarmuła, Starnawska&Boleńska Nieruchomości.

Orłowo i Wzgórze św. Maksymiliana najdroższe

Orłowo ponownie objęło ostatnie miejsce w rankingu, podobnie jak w 2017 roku. Ocenione na 2,12 Orłowo to dzielnica z atrakcyjną lokalizacją, graniczy bowiem z morzem, w obrębie dzielnicy znajduje się pasmo plaż i molo, nad plażą górują klify, porośnięte lasem. Dzielnica bazuje na domach jednorodzinnych, nowoczesnych osiedlach o niskiej zabudowie, apartamentowcach, a nawet willach. 

Przedostatnie miejsce w rankingu zajmuje natomiast Wzgórze św. Maksymiliana, gdzie średnia ocena to 2,28. 

– Orłowo można traktować jako dzielnicę premium, dlatego koszty życia są również na tym poziomie. Jeśli chodzi o Wzgórze jest to dzielnica w bardzo dobrej lokalizacji, z której "wszędzie jest blisko". Interesują się nią nie tylko osoby prywatne, ale i inwestorzy. Ma to swoje odzwierciedlenie w cenach - dodaje Julia Jarmuła Starnawska&Boleńska Nieruchomości.

Ranking Dzielnic Otodom 2020 - koszty życia - wyniki ogólnopolskie

Gdynia a inne miasta Rankingu

W ogólnopolskim ujęciu wyłania się wniosek, iż Polacy nie są zadowoleni z kosztów życia – żadne miasto nie przekroczyło trzech punktów. Gdynia plasuje się w środkowym miejscu zestawienia miast, z oceną 2,67 zajęła szóste miejsce. Najlepszą ocenę otrzymał Białystok (2,94), a najbardziej kosztownym miastem okazała się Warszawa (2,43), nieco lepiej kształtuje się wynik Krakowa (2,51) oraz Wrocławia (2,52).

Czytaj również:

Artykuł zaktualizowany: 28 lipca 2020

Udostępnij