W tej kategorii Rankingu zdecydowanie najlepiej wypadły dwie dzielnice: Bukowe, gdzie przyjazne nastawienie i uprzejmość sąsiadów oceniono na 5,64 w skali od 1 do 7 oraz Warszewo, którego wynik jest tylko o cztery setne gorszy.

- Uważam, że wysoki wynik zaufania do sąsiadów na osiedlu Bukowe-Klęskowo to wieloletni efekt bardzo dobrej współpracy na osiedlu i braku rywalizacji działających tu szkół, kościoła i osób pracujących społecznie. Tu wszyscy się znają po sąsiedzku, posyłali dzieci do tej samej szkoły, współpracowali ze sobą. Tu nie ma anonimowości i izolacji. Nie ma też obojętności, a tym bardziej zgody na niewłaściwe, czy wręcz negatywne zachowanie. W konsekwencji wyrosło pokolenie ludzi wychowanych na dobrych wzorcach, którzy dobrze się znają i równają do najlepszych, a ich rodzice potrafili dobrze się poznać i zintegrować. Osiedlający się tu nowi mieszkańcy przejmują te wzorce zachowań, a w konsekwencji nasze osiedle należy do najbardziej bezpiecznych w Szczecinie - komentuje dobry wynik przewodniczący Rady Osiedla Bukowe-Klęskowo Roman Kuźbik.

Jednocześnie w obrębie Szczecina można dostrzec spore różnice w ocenie sąsiadów. Najgorzej wypadło Golęcino, gdzie wynik to 4,22. Przedostatnie jest Osiedle Dąbie (4,40), a tylko niewiele lepiej mieszkańców okolicy ocenili ankietowani z Centrum (4,42).

 

Ocena sąsiadów w poszczególnych częściach Szczecina

 

Dzielnica

Ocena

1

Bukowe

5.64

2

Warszewo

5.60

3

Majowe

5.16

4

Pogodno

5.14

5

Krzekowo

5.13

6

Słoneczne

5.09

7

Świerczewo

5.02

8

Pomorzany

4.97

9

Bukowo

4.90

10

Gumieńce

4.81

11

Niebuszewo

4.73

12

Zdroje

4.68

13

Kijewo

4.66

14

Centrum

4.42

15

Dąbie

4.40

16

Golęcino

4.22

źródło: Ranking Dzielnic Otodom

 

Na tle wyników krajowych, których średnia wyniosła 4,76, Szczecin wypadł całkiem dobrze. Prawie 2000 ankietowanych mieszkańców tego miasta wystawiło sąsiadom średnią ocenę 4,85, zatem wyższą od ogólnopolskiej. Wśród 10 największych miast kraju, stolica Pomorza Zachodniego zajęłaby 6. miejsce. Najlepszy wynik osiągnął Gdańsk, gdzie ocena to 5,01.

Bartosz Brzeziński z agencji PBS zwraca uwagę na to, że w badaniu Otodom mieszkańcy zachodniej Polski gorzej oceniają uprzejmość sąsiadów, niż mieszkańcy miast położonych w południowej i wschodniej części kraju. Na tym tle wyższy od średniego wynik Szczecina stanowi wyjątek. Miasto otoczone jest miejscowościami o znacznie niższym sąsiedzkim zaufaniu. - Może to być wywołane tym, że w dużych miastach mniej ingeruje się w życie rodzinne sąsiadów, niż w małych społecznościach lokalnych, gdzie poziom anonimowości jest znacznie niższy - przypuszcza Bartosz Brzeziński.

 

CZYTAJ WIĘCEJ O RANKINGU DZIELNIC OTODOM