Niemal 700 mieszkańców różnych dzielnic miasta odpowiedziało na pytanie “na ile prawdopodobne jest, że polecił(a)byś znajomym mieszkanie w Twojej okolicy”, a skala odpowiedzi wynosiła od 0 (zdecydowanie nie polecę) do 10 (zdecydowanie polecę). Na podstawie odpowiedzi obliczyliśmy wskaźnik NPS, który może przyjmować wartości od -100 do 100 i jest różnicą odsetka promotorów i krytyków.

Najchętniej chwaloną dzielnicą Rzeszowa okazało się osiedle Mieszka I, którego współczynnik rekomendacji wyniósł 70. To najlepszy wynik wśród wszystkich przebadanych dzielnic w kraju, a identyczny rezultat osiągnęło gliwickie osiedle Obrońców Pokoju.

Na rzeszowskim podium znalazły się także osiedle Generała Grota-Roweckiego (62 punkty) i Zalesie (58 punktów). Ujemne wyniki zanotowano tylko na 3 osiedlach: Wilkowyja (-33 punkty), Tysiąclecia (-14 punktów) i Krakowska-Południe (-6 punktów). Śródmieście-Północ osiągnęło wynik 0.

 

Najchętniej polecane dzielnice Rzeszowa

Dzielnica

NPS

Mieszka I

70

Gen. Grota-Roweckiego

62

Zalesie

58

Drabinianka

50

Baranówka

46

Pułaskiego

43

Pobitno

42

Śródmieście – Południe

40

Piastów

35

Kotuli

32

Paderewskiego

27

Nowe Miasto

27

Kmity

20

Staroniwa

19

Gen. Andersa

15

Śródmieście – Północ

0

Krakowska – Południe

-6

Tysiąclecia

-14

Wilkowyja

-33

źródło: Ranking Dzielnic Otodom

 

Jak twierdzi Andrzej Bałajewicz, ekspert z rzeszowskiego biura Freedom Nieruchomości, wyniki nie są zaskoczeniem. - Najlepsze oceny otrzymały rejony, w których jednocześnie jest cisza, spokój i dużo zieleni, ale zlokalizowane blisko ścisłego centrum. Gorsze wyniki zanotowały natomiast starsze osiedla, z zabudową z lat, w których stawiano bloki z wielkiej płyty. Wyniki te mają też przełożenie na ceny nieruchomości. Mieszkania i domy w czołowych dzielnicach Rankingu faktycznie są droższe, niż w tych ocenionych niżej - analizuje.

Co ciekawe, w pozostałych kategoriach Rankingu Dzielnic, najchętniej polecane osiedle Mieszka I wcale nie bryluje. Pod względem bezpieczeństwa, infrastruktury dla dzieci, czystości i komunikacji znajduje się w środku stawki, a w kategorii “czas wolny” zajmuje ostatnie miejsce. W czołówce Rankingu osiedle Mieszka I znalazło się pod względem infrastruktury handlowej, poziomu cen towarów i usług (1. miejsce) oraz w kategorii oceniającej sąsiadów.

Czystość, wygodne zakupy i zadbana okolica - to szczegółowe kategorie Rankingu, w którym wygrywało osiedle Paderewskiego. Najwięcej zieleni, zdaniem ankietowanych, znaleźć można na Osiedlu Piastów, które wygrało także w kategoriach oceniających komunikację i infrastrukturę dla dzieci. Osiedle Pułaskiego bezkonkurencyjne okazało się pod względem bezpieczeństwa i rozrywki.

Wilkowyja, czyli osiedle o zdecydowanie najniższym współczynniku rekomendacji w Rzeszowie, zostało najgorzej w całym mieście ocenione pod względem bezpieczeństwa, komunikacji, bliskości sklepów, cen towarów i usług oraz w kategorii “zadbana okolica”. Przedostatnie miejsce zajmuje pod względem oceny własnych sąsiadów, bliskości miejsc rozrywki, terenów zielonych i czystości.

Wszystkie powyższe zestawienia oparte są na wynikach badania przeprowadzonego przez Otodom przy współpracy z OLX i pod nadzorem agencji badawczej PBS. Poziom życia w swojej okolicy oceniało ponad 140 000 Polaków, w tym prawie 700 mieszkańców Rzeszowa. Miasto to osiągnęło doskonałe wyniki w wielu kategoriach. Jego mieszkańcy nie tylko najchętniej spośród wszystkich Polaków poleciliby swoje miast. W porównaniu z mieszkańcami pozostałych miejscowości z setki największych miast są też najbardziej zadowoleni z poziomu bezpieczeństwa, czystości i poziomu cen.

Nie dziwi to Pawła Gancarza z biura Super NIeruchomości. - Po pierwsze stolica Podkarpacia to miasto „w sam raz”. Nie jest ani za duże, ani za małe. Po drugie mentalność mieszkańców pozytywnie różni się od reszty Polaków. Po prostu mniej się martwimy, a więcej uśmiechamy. Po trzecie, ciągle jeszcze mamy świeże powietrze, dostęp do dzikiej natury, a na dokładkę Podkarpacie słynie z ekologicznego jedzenia. Oczywiście nie byłoby tak różowo, gdyby nie praca wykonana przez lokalny samorząd z prezydentem Rzeszowa na czele oraz szeroki strumień dofinansowania z Unii Europejskiej, który został bardzo dobrze wykorzystany - ocenia.

 

CZYTAJ WIĘCEJ O RANKINGU DZIELNIC OTODOM