Wysokie miejsce w rankingu cieszy st. sierż. Annę Balińską z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. Jak podkreśla, subiektywna ocena zależy od wielu czynników, takich jak gęstość zaludnienia w danej lokalizacji, dominująca zabudowa, wiek budynków czy odległość zabudowań od ulic. Jej zdaniem spore znaczenie ma też poziom wzajemnego, sąsiedzkiego zaufania. - W naszej ocenie na poziom bezpieczeństwa odczuwanego przez mieszkańców Olsztyna wpływa także to, że miasto posiada szeroko rozwinięty system monitoringu miejskiego, zarówno na osiedlach jak i głównych skrzyżowaniach. Policjanci wraz ze strażnikami miejskimi pełnią całodobowe służby w Centrum Monitoringu, podczas których nadzorują to, co dzieje się na ulicach miasta i reagują na popełnione przestępstwa i wykroczenia - zaznacza.

Jak podkreśla Anna Balińska, oprócz czujnego oka kamer nad bezpieczeństwem olsztynian prawie 600 funkcjonariuszy policji. Nie tylko patrolują ulicę i ścigają przestępców, ale prowadzą także kampanie profilaktyczne oraz spotkania z dziećmi, młodzieżą i seniorami. - Dzięki temu olsztynianie poznają podstawowe zasady bezpieczeństwa i uczą jak unikać i zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom. Akcje prowadzone są m. in. na terenie placówek oświatowych - dodaje.

Co ciekawe, aż dwie olsztyńskie dzielnice znajdują się w pierwszej trójce najbezpieczniejszych spośród wszystkich przebadanych dzielnic w kraju! Są to Nad Jeziorem Długim, które zajęło 2 miejsce i tylko minimalnie gorzej ocenione Likusy.

- Może to być związane z dwoma czynnikami. Po pierwsze, są to osiedla stosunkowo niewielkie. Po drugie - zdominowane są przez domy jednorodzinne, a taki charakter zabudowy jest zdecydowanie bezpieczniejszy niż “blokowiska” - twierdzi Łukasz Kruszewski z olsztyńskiego biura Freedom Nieruchomości. A jak prezentują się w Rankingu Dzielnic Otodom pozostałe osiedla? Poniżej pełne wyniki.

 

Pełne wyniki Rankingu Dzielnic Olsztyna w kategorii “bezpieczeństwo”:

Dzielnica

Bezpieczeństwo

Nad Jeziorem Długim

6.4

Likusy

6.3

Podleśna

6.07

Pieczewo

5.89

Jaroty

5.86

Nagórki

5.69

Pojezierze

5.67

Gutkowo

5.5

Sródmieście

5.36

Kościuszki

5.25

Podgrodzie

5.23

Kętrzyńskiego

5.2

Zatorze

5

Grunwaldzkie

4.58

Mazurskie

4.43

źródło. Ranking Dzielnic Otodom

 

SPRAWDŹ RANKING DZIELNIC OLSZTYNA