Najchętniej rekomendowaną dzielnicą okazało się Polesie. Uzyskało ono współczynnik NPS (Net Promoter Score) na poziomie 20 w skali od -100 do 100. Drugie miejsce zajął Widzew z wynikiem 12, a trzecie - ocenione na 7 Bałuty. Wynik 0 zanotowało Śródmieście, a jedyny w Łodzi wynik ujemny padł w dzielnicy Górna (-11).

- Polesie jest atrakcyjną lokalizacją do zamieszkania. Do jego zalet zaliczyłbym nowe inwestycje, które właśnie zostały oddane lub za chwilę pojawią się na rynku. Łodzianie faktycznie chętnie poszukują swojego miejsca na Polesiu. Dzielnica Górna jest za to moim zdaniem lekko niedoszacowana pod względem atrakcyjności. To właśnie tam są niemłode osiedla jak Chojny-Dąbrowa, Kurak, czy Rokicie, gdzie dzięki atrakcyjnym cenom zakupu młode rodziny mogą pozwolić sobie na swoje pierwsze „M” - komentuje Jacek Płuciennik z biura Płuciennik Nieruchomości.

Dzielnica, która wygrała Ranking Dzielnic Otodom w kategorii “polecane dzielnice” najlepiej wypadła także pod względem czystości, bliskości terenów zielonych, infrastruktury dla dzieci oraz w kategorii “zadbana okolica”. Drugi Widzew wygrał Ranking pod względem bezpieczeństwa oraz sąsiedztwa.

Z kolei Górna, która otrzymała najniższy współczynnik rekomendacji, nie wypadła najgorzej w żadnej z pozostałych kategorii. Często ostatnie miejsce zajmowało Śródmieście (infrastruktura dla dzieci, sąsiedztwo, zadbana okolica, ceny towarów i usług, czystość, tereny zielone i bezpieczeństwo), które jednak wygrywało w kategoriach związanych z komunikacją i możliwości spędzania czasu wolnego.

W porównaniu ze średnią ogólnopolską, która wyniosła -4,3, Łódź ma wyższy współczynnik NPS, dokładnie 2. Jest to zarazem najniższy wynik wśród 10 największych miast Polski. Najbardziej skłonni do polecania swojej miejscowości są mieszkańcy stolicy kraju, która osiągnęła rezultat 18,3. Drugie miejsce w tym gronie zajął Gdańsk (16,6), a trzecie - Lublin (12,5).

- Miasto zmaga się z wyzwaniami, które są jeszcze skutkiem transformacji ustrojowej. Intensywnie inwestujemy w rozwój infrastruktury transportowej, rewitalizację, podnoszenie jakości życia. Zmiany zauważają mieszkańcy. Od kilku lat Urząd Miasta Łodzi realizuje własne badania mierzące opinię mieszkańców o jakości życia w mieście. Od 2014 roku udział osób pozytywnie oceniających Łódź jako miejsce do życia wzrósł z 27% do 55% - przekonuje Marcin Masłowski, rzecznik prasowy prezydenta Łodzi. Jeśli sytuacja będzie się poprawiać w takim tempie, być może wkrótce współczynnik NPS także dorówna innym dużym miastom w naszym kraju.

Ranking rekomendowanych dzielnic powstał na podstawie odpowiedzi 3327 mieszkańców Łodzi na pytanie “Na ile prawdopodobne jest, że polecił(a)byś znajomym mieszkanie w Twojej okolicy, gdzie skala odpowiedzi wynosiła od 0 (zdecydowanie nie polecę) do 10 (zdecydowanie polecę). Na ich podstawie powstał Wskaźnik NPS, obliczany jako różnica odsetka promotorów i krytyków. Może on przyjmować wartości od -100 do 100. Dane prezentowane są dla dzielnic, w których uzyskano wymaganą próbę respondentów.

 

Najchętniej polecane dzielnice Łodzi

1

Polesie

20

2

Widzew

12

3

Bałuty

7

4

Śródmieście

0

5

Górna

-11

źródło: Ranking Dzielnic Otodom

 

CZYTAJ WIĘCEJ O RANKINGU DZIELNIC OTODOM