Kolejne miejsca na podium zajęły Warszawa (5,72) i oceniony na 5,66 Poznań. Średnia ocena w całym kraju wyniosła 4,97.

Jak ocenia prezydent Katowic, Marcin Krupa, jego miasto jest przyjazne rodzinom. - Mamy bogatą ofertę niedrogich mieszkań i jako pierwsza gmina w Polsce podpisaliśmy porozumienie dotyczące powstania 1000 lokali w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus, których budowa niedługo ruszy. Dzięki sprawnemu przyciąganiu inwestorów i tworzeniu atrakcyjnych miejsc pracy, mamy jeden z najniższych w Polsce poziomów bezrobocia. By wspierać młodych rodziców tworzymy ciągle nowe miejsca w żłobkach i przedszkolach - przekonuje.

Za jego słowami idą czyny. Jak zapewnia Marcin Krupa, w 2016 roku utworzono 170 nowych miejsc w katowickich żłobkach, które pomagają w powrocie rodziców na rynek pracy. Liczba miejsc w żłobkach wynosi w tej chwili 789, a zgodnie z zapowiedziami prezydenta miasta, do roku 2018 będzie ich blisko 900. Katowice stawiają także na rozwój przedszkoli. Trwa właśnie rozbudowa miejskich placówek, która zapewni 150 dodatkowych miejsc dla przedszkolaków jeszcze w bieżącym roku.

Działania prorodzinne Katowic nie ograniczają się do rozbudowy placówek oświatowych. Miasto inwestuje także w sport i rekreację. Jak informuje prezydent, w Katowicach realizowana jest właśnie inwestycja budowy trzech 25-metrowych basenów ze strefą dla dzieci oraz spa lub salą gimnastyczną.  – Kajaki, rower, rolki, spacer w lesie – to wszystko jest możliwe w Katowicach. Infrastruktura Doliny Trzech Stawów pozwala wypocząć i skorzystać z wszystkich tych atrakcji. To także miejsce, w którym odbywają się wydarzenia kulturalne i ekologiczne, m.in. Leśny Piknik Ekoodpowiedzialnie. Równocześnie jest to miejsce, z którego zarówno do centrum, jak i do południowych dzielnic miasta prowadzi niedawno zmodernizowana droga rowerowa – wymienia Marcin Krupa.

Zwraca on uwagę także na rolę budżetu obywatelskiego w rozwoju miasta. Wśród blisko 200 projektów zgłoszonych przez mieszkańców Katowic są m. in. stacje rowerowe, boiska sportowe, place zabaw, siłownie oraz pierwszy w mieście wodny plac zabaw. Od 2015 roku tzw. budżet obywatelski zasilany jest w Katowicach sumą 20 milionów złotych rocznie, co w przeliczeniu na mieszkańca daje najwyższą kwotę spośród wszystkich miast wojewódzkich. Zdaniem prezydenta Katowic, budżet obywatelski pozwala zmieniać każdą dzielnicę. Przekazanie środków na projekty zgłoszone przez mieszkańców z pewnością przyczynia się także do poprawy warunków życia dla całych rodzin, w tym dzieci.

Spośród wszystkich dzielnic Katowic tylko Szopienice-Bukowiec otrzymało ocenę niższą, niż “piątka” - 4,90. Na co najmniej na “szóstkę” w siedmiostopniowej skali zasłużyło 6 dzielnic. Najwyżej ocenione zostało Osiedle Tysiąclecia, które otrzymało notę 6,57. Drugie miejsce  zajęło Osiedle Witosa (6,32), a trzecie - Załęska Hałda-Brynów cz. Zachodnia (6,18)

 

Pełne wyniki Rankingu Dzielnic Katowic w kategorii oceniającej infrastrukturę dla dzieci

Dzielnica

Ocena

Osiedle Tysiąclecia

6.57

Osiedle Witosa

6.32

Załęska Hałda-Brynów cz. Zach.

6.18

Koszutka

6.05

Zawodzie

6.03

Giszowiec

6.00

Wełnowiec-Józefowiec

5.90

Ligota-Panewniki

5.86

Bogucice

5.82

Dąb

5.79

Załęże

5.76

Piotrowice-Ochojec

5.75

Osiedle Paderewskiego-Muchowiec

5.68

Brynów-cz. Wsch.-Osiedle Zgrzebioka

5.60

Śródmieście

5.52

Murcki

5.45

Kostuchna

5.41

Dąbrówka Mała

5.25

Zarzecze

5.19

Janów-Nikiszowiec

5.08

Szopienice-Burowiec

4.90

źródło: Ranking Dzielnic Otodom

 

SPRAWDŹ PEŁNE WYNIKI RANKINGU DZIELNIC OTODOM