Chojny-Dąbrowa – najtańsza dzielnica Łodzi?

28 lipca 2020

Autor otodom

Chojny-Dąbrowa – najtańsza dzielnica Łodzi?

Życie w dużym mieście sprzężone jest z większymi kosztami, niż na przykład w miejscowościach na obrzeżach, bądź w mniejszych miastach. Różnice cen objawiają się również w obrębie miasta. Jak kwestia kosztów kształtuje się w przypadku Łodzi? W której dzielnicy koszty życia są najmniejsze, a ceny nieruchomości są osiągalne dla zasobów finansowych mieszkańców? Odpowiedzi na te pytanie znajdują się w Rankingu Dzielnic Otodom, który powstała na podstawie głosów prawie 2500 mieszkańców Łodzi.

Chojny-Dąbrowa - tu najmniej obciążasz swój budżet 

Ranking Dzielnic, przeprowadzony przez portal Otodom, bazował na przydzielaniu przez mieszkańców Łodzi punktacji w skali od 1 do 5 łódzkim dzielnicom, oceniającej stwierdzenia: “koszty nieruchomości nie są wygórowane” oraz “koszty życia nie są wygórowane”. Ocena 1 wiąże się ze deklaracją: “zupełnie się nie zgadzam”, zaś 5 “zgadzam się w pełni”. 

Najwyżej ocenianą dzielnicą zostały Chojny-Dąbrowa, otrzymując punktację w wysokości 2,96. Na drugim miejscu sytuuje się Teofilów, który otrzymał 2,87 punktu. Trzecie miejsce przypadło dzielnicy Bałuty (2,78).

– Teofilów oraz Dąbrowa to dwa z tańszych osiedli w Łodzi- ceny mieszkań na tych osiedlach należą do najniższych w mieście. Koszty wynajmu mieszkań m.in. dlatego też są jedne z najniższych.W połączeniu z konkurującymi ze sobą licznymi targowiskami i bazarkami czy sklepami powodują,że koszty życia są jedne niższych. Radogoszcz to osiedle z lat 80, zamieszkują je osoby w średnim wieku które rzadziej korzystają z lokalnych bazarków z niższymi cenami na rzecz wygody zakupu wszystkiego w jednym dużym markecie - łatwiej wtedy wydać więcej kupując mniej potrzebne rzeczy – komentuje Adrian Truchta, Trust Nieruchomości. 

Radogoszcz i Śródmieście najbardziej kosztownymi dzielnicami

Biegunowo do Chojny-Dąbrowa znajdują się Radogoszcz (2,47) i Śródmieście (2,5). O ile to drugie nie powinno budzić zdziwienia, bo centrum miasta pochłania najwięcej pieniędzy, jeżeli chodzi o kwestie nieruchomości i usługi, nie tylko w przypadku Łodzi, to jednak wynik uzyskany przez Radogoszcz jest zaskoczeniem. Mieszkańcy tej dzielnicy na skraju Łodzi są wyjątkowo niezadowoleni z cen nieruchomości w okolicy, uważają, że są zdecydowanie za wysokie. 

Ranking Dzielnic Otodom - koszty życia w Polsce

Łódź, a inne miasta Rankingu

Wśród 12 miast, dla których Otodom przygotował Ranking Dzielnic 2020, Łódź zajmuje pod względem zadowolenia z kosztów życia siódme miejsce z oceną 2,66. Najlepiej wypadł Białystok 2,94, drugie miejsce  zajmuje Lublin (2,84). Najmniej zadowoleni z poziomu cen są mieszkańcy Warszawy (2,43), Krakowa (2,51) i Wrocławia (2,52).

Czytaj również:

Artykuł zaktualizowany: 28 lipca 2020

Udostępnij