Bezpieczeństwo we Wrocławiu – jest nieźle, ale wciąż sporo można poprawić

19 maja 2020

Autor otodom

Bezpieczeństwo we Wrocławiu  – jest nieźle, ale wciąż sporo można poprawić

 

 

  Na skróty:

 

Już po raz drugi Otodom, najpopularniejszy serwis nieruchomości, zapytał Polaków jak oceniają miejsce, w którym mieszkają. Badanie zostało przeprowadzone na grupie ponad 120 tys. osób. Można było przyznać od 1 do 5 punktów w każdej z kilkunastu kategorii. Oceniano między innymi: bezpieczeństwo, komunikację, koszty życia, ekologię, relacje sąsiedzkie oraz dostępność sklepów i  atrakcji kulturalnych. Dzisiaj ujawniamy, która dzielnica Wrocławia jest zdaniem mieszkańców najbezpieczniejsza.

Choć mieszkańcy wielu miast z zazdrością spoglądają na rozwój Wrocławia, to sami wrocławianie są dla stolicy Dolnego Śląska dość krytyczni. W tegorocznej edycji rankingu Otodom żadnej z dzielnic w tym mieście w żadnej z kategorii nie udało się uzyskać czwórki w pięciostopniowej skali ocen. Nie będzie więc niespodzianką, jeśli stwierdzimy, że mieszkańcy ocenili bezpieczeństwo we Wrocławiu na trójkę. Dodajmy jednak – bardzo mocną trójkę. Najlepiej pod tym kątem wypadła Fabryczna.

Na potrzeby Rankingu Dzielnic Otodom poprosiliśmy ponad 3000 mieszkańców stolicy Dolnego Śląska o wskazanie najbezpieczniejszej dzielnicy Wrocławia. Sprawdziliśmy również, w której okolicy wrocławianie czują się najmniej pewnie. Oto, czego się dowiedzieliśmy.

 

Niewielkie różnice w ocenie dzielnic

Pierwsze, co rzuca się w oczy przy lekturze wyników rankingu dzielnic Otodom, to bardzo wyrównane wyniki dzielnic. Różnica między najbezpieczniejszą okolicą Wrocławia a tą zdaniem ankietowanych najmniej bezpieczną wynosi zaledwie 0,4 punktu w pięciostopniowej skali. Widać również wyraźnie, że – co naturalne – nieco bardziej niż o samych siebie respondenci boją się o swoje dzieci. Ankietowani bowiem oceniali bezpieczeństwo w swoim mieście w dwóch kategoriach: bezpiecznego poruszania się, także po zmroku oraz bezpieczeństwa dzieci poza domem. O ile średnia ocena Wrocławia dla pierwszej kategorii to 3,7 punktu, to w przypadku drugiej jest to 3,4

.

Fabryczna nowym liderem

W pierwszej edycji rankingu dzielnic Wrocławia w kategorii bezpieczeństwo zwyciężyło Psie Pole przed Krzykami i Fabryczną. W drugiej edycji na podium ponownie znalazły się te trzy lokalizacje, jednak w innej kolejności. Wrocławianie zgodnie orzekli, że obecnie najpewniej czują się na ulicach Fabrycznej. Zwycięzca z roku 2017 spadł na trzecią lokatę, drugie miejsce pozostało bez zmian. Warto przy tym zauważyć, że jak wspominaliśmy wyżej, różnice między dzielnicami są minimalne. Lokalizacje z pierwszej trójki dzieli zaledwie 0,1 punktu.  

– Fabryczna jest dzielnicą, w której rady osiedli działają bardzo energicznie. Doskonałym przykładem jest m.in. Muchobór Wielki. Co ciekawe, mieszkańcy kontaktują się ze sobą poprzez media społecznościowe – gdy tylko zdarza się coś niepokojącego, natychmiast informacja jest przekazywana dalej. Mi samej kiedyś zdarzyła się nieprzyjemna sytuacja – ukradziono mi z auta zaparkowanego pod domem sprzęt fotograficzny. Kontakt poprzez grupę na Facebooku pozwolił mi szybko zareagować i znaleźć inne osoby poszkodowane w celu wyeliminowania kradzieży - informuje Agnieszka Szałęga-Gazda, z biura idea-INVEST nieruchomości, które jest laureatem nagrody Lider Nieruchomości 2019 w województwie dolnośląskim.

 

Śródmieście ostatnie, ale z niewielką stratą

Żelazne zasady wszystkich rankingów stanowią, że ktoś musi przegrać, aby wygrać mógł ktoś. To właśnie spotkało wrocławskie Śródmieście – mimo stosunkowo niewielkiej straty do lidera, dzielnica ta została uznana przez ankietowanych za najmniej bezpieczną.

Tak wyrównane wyniki są jednak jasnym sygnałem dla osób planujących zakup bądź wynajem nieruchomości, że żadna z dzielnic Wrocławia nie odstaje od reszty pod względem bezpieczeństwa. Dotyczy to także ostatniego w rankingu Śródmieścia. 

Mieszkańcy Wrocławia ocenili bezpieczeństwo w swoim mieście na mocną trójkę. Najlepiej w rankingu dzielnic Otodom wypadła Fabryczna, najsłabiej Śródmieście. Warto jednak podkreślić, że różnice w ocenach były niewielkie.

Na tle odpowiedzi z innych miast Wrocław nie wypadł najlepiej. Spośród 12 miast, dla których powstał Ranking Dzielnic Otodom 2020 najbezpieczniejszy okazał się Lublin, gdzie ocena bezpieczeństwa to 3,92 oraz Białystok i Gdańsk, które osiągnęły tylko wynik zaledwie o jedną setną punktu niższy. Wrocław ze swoją oceną 3,63 zajął przedostatnie miejsce wyprzedzając tylko Łódź (3,43).

 

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.

Wkrótce będziemy przekazywać informacje o  wynikach w kolejnych kategoriach rankingu.

 

Ranking dzielnic Otodom 2020

Wrocław - bezpieczeństwo

 

  1. FABRYCZNA (3,73)

  2. KRZYKI (3,68)

  3. PSIE POLE (3,66)

  4. STARE MIASTO (3,46)

  5. ŚRÓDMIEŚCIE (3,36)

Artykuł zaktualizowany: 25 maja 2020

Udostępnij