Magazyn Lighthouse prześwietla rynek najmu – przypominamy kluczowe tematy z numeru 5

Trendy na rynku najmu, obawy najemców, opłacalność najmu jako inwestycji i to, jak te kwestie przekładają się na pracę agenta i dewelopera – to tylko kilka z tematów poruszanych przez nas w ostatnich tygodniach, w związku z tematyką piątego numeru magazynu Lighthouse. Czy jesteś gotowy na ożywienie na rynku najmu?

Ożywienie rynku najmu

Tematem przewodnim ostatniego numeru magazynu Lighthouse był nowy rynek najmu. Co rozumiemy pod tym pojęciem? Przede wszystkim uwaga została skierowana na najważniejsze branżowe trendy, które powinny zainteresować profesjonalistów chcących być na bieżąco z potrzebami swoich klientów. Spojrzeliśmy też na to, jak może wyglądać przyszłość najmu, zarówno z perspektywy inwestora, jak i agenta nieruchomości, tzn. jakie szanse oferują rozwiązania takie jak fundusze inwestycyjne oraz jakie kierunki rozwoju czekają na agentów nieruchomości.   

Wydarzenia ostatnich miesięcy spowodowały niepewność na wielu rynkach, w tym w branży nieruchomości. Najpierw wystąpił zastój na rynku najmu związany z pandemią, gdy studenci przeszli na nauczanie zdalne a spora część pracowników zaczęła korzystać z trybu home office. Później z kolei doświadczyliśmy dynamicznego ożywienia w branży ze względu na wojnę w Ukrainie oraz rosnące koszty kredytów, czyli czynników, które nie sposób było przewidzieć.  

Co istotne, liczba pojawiających się ogłoszeń jest mniejsza niż w poprzednich latach, dlatego w sprawie nowych ofert można spodziewać się szybkiego odzewu. Dlatego choć aktualnie klient może mieć problem ze sprzedażą domu lub mieszkania, to warto spróbować go namówić na alternatywę w obecnych warunkach, czyli wynajęcie nieruchomości. Dodatkowo na sytuację spory wpływ mogą mieć studenci, którzy z obawy przed mniejszą liczbą ogłoszeń nie zwalniali swoich mieszkań na okres wakacyjny. Oferta ogłoszeń na rynku najmu stopniowo się odbudowuje, natomiast wciąż nie osiąga liczb sprzed wojny w Ukrainie. 

Poniżej przypominamy pozostałe kwestie związane z najmem, z którymi powinien być na bieżąco agent i deweloper.

Trendy na polskim rynku najmu

Skuteczna sprzedaż wiąże się z dokładnym rozpoznaniem rynku oraz odbiorcy, dlatego warto zapoznać się z danymi, które pokazują bieżące trendy i opinie różnych grup klientów. 

Mimo wciąż obecnego w naszej kulturze mitu własności, coraz więcej osób wybiera najem, zwłaszcza na określonych etapach życia, takich jak studia czy okres rozwijania kariery i poszukiwania idealnego dla siebie miejsca zamieszkania. Wyraźna różnica występuje też między pokoleniami – osoby przed 25 r.ż. są dużo bardziej otwarte na wynajem niż poprzednie pokolenia. Dla nich własność nie stanowi aż takiej wartości – 54% z nich deklaruje, że bardzo ważne jest dla nich posiadanie mieszkania na własność, natomiast wśród osób starszych niż 75 lat odsetek ten wynosi aż 82%.

Choć wynajmowanie mieszkania kojarzy się przede wszystkim z czasami studenckimi, to jednak okazuje się, że jest to rozwiązanie wybierane również w późniejszych etapach życia – ponad połowa najemców to reprezentanci pokolenia Z i Y, czyli osoby w wieku do 34 lat, a spośród ogólnej liczby najemców ok. 19% to studenci. Powody wyboru wynajmu są różne – od chęci sprawdzenia różnych lokalizacji i układów mieszkań, przez możliwość wybierania standardu dostosowanego do aktualnej sytuacji finansowej, po jasne, stałe koszty i brak konieczności przejmowania się remontami.

Zebrane przez Otodom i Politykę Insight dane pokazały, że aż 43% najemców to rodziny z dziećmi lub rodzic z dzieckiem. Różnorodność ofert powoduje, że najem odpowiada na szeroki zakres potrzeb. Znajdzie się zarówno domek z ogródkiem dla większej rodziny, jak i mieszkanie z osobnym pokojem przeznaczonym na biuro dla pracującego singla. 

Więcej bieżących informacji o polskich najemcach i ich potrzebach znajdziesz w stałej rubryce “Kim jest Twój klient?” w Magazynie Lighthouse.

Dane te można z powodzeniem wykorzystać jako argumenty w rozmowie z klientem, który posiada mieszkanie na wynajem. Uważne przyjrzenie się potrzebom potencjalnego najemcy, ale też jego sytuacji życiowej i finansowej, pozwoli wynajmującemu na negocjację korzystnej dla niego wysokości czynszu oraz poczucie większej pewności w trakcie trwania wynajmu.

Aż  95% mieszkań na wynajem znajduje się obecnie w rękach osób prywatnych, spośród których większość osób posiada jedno lub dwa mieszkania. Coraz popularniejsze są jednak fundusze inwestycyjne, które działają w sektorze najmu instytucjonalnego. 

Kluczowym trendem jest więc profesjonalizacja rynku najmu – zwiększenie liczby inwestorów instytucjonalnych i rozwój agencji nieruchomości, które wyróżnią się fachowym doradztwem w sprawie najmu, oraz edukacja zarówno najemców, jak i wynajmujących m.in. w kwestii ich praw i obowiązków, ponieważ wciąż dysponują niewielką wiedzą w tym zakresie. W ten sposób możliwe będzie lepsze dostosowanie ofert do najemców i proponowanie lepszego standardu czy niższej ceny.

Pozostałe trendy i możliwości inwestycyjne sprawdzisz w artykule: Od mieszkania po babci po przemyślaną inwestycję. Trendy i prognozy na polskim rynku najmu.

Build to rent – szansa dla deweloperów i agentów

Build to rent, czyli mieszkania budowane pod wynajem, to rozwiązanie jeszcze mało popularne w Polsce, ale posiadające duży potencjał. Według ekspertów do 2028 roku powstanie ponad 100 tysięcy mieszkań w ramach najmu instytucjonalnego. 

Jakie możliwości oferuje ten typ budownictwa? Przede wszystkim trend “built to rent” odpowiada na wymagania młodych osób, którym zależy na świetnej lokalizacji (najlepiej w centrum dużego miasta), wygodzie i funkcjonalności, jaką daje wykończone i w pełni urządzone mieszkanie, w którym nie trzeba przejmować się naprawami i remontami, oraz klarowności i pewności podpisywanej umowy, dzięki temu, że zawierana jest z firmą.

Zależy Ci na jeszcze większej dawce wiedzy o nowym obliczu rynku najmu? Cały artykuł oraz wiele innych informacji znajdziesz w kwietniowym numerze, który cały czas dostępny jest do pobrania na naszej stronie: Wyrusz z Otodom w inspirującą podróż po rynku nieruchomości!

Obawy najemców

Najem to dla potencjalnego lokatora nie tylko zalety i możliwość wyboru miejsca zamieszkania dostosowanego do własnych potrzeb, ale też liczne obawy, m.in. związane z rodzajem umowy, protokołem zdawczo-odbiorczym czy kaucją. Znając najczęściej pojawiające się wątpliwości z wyprzedzeniem, agent może przygotować się odpowiednio do rozmowy, tak by nie tylko odpowiedzieć na pytania potencjalnego najemcy, ale nawet wyprzedzić jego obawy.

W związku z tym postanowiliśmy przyjrzeć się kwestii tego, jak rozmawiać z klientem, by wątpliwości dotyczących najmu było jak najmniej. W artykule Ryzyka związane z najmem – jak się przed nimi zabezpieczyć? Rozwiej obawy klienta – Blog Otodom radzimy, w jaki sposób minimalizować ryzyko związane z wynajmem, weryfikować najemcę korzystając z narzędzi takich jak Certyfikat Najemcy czy wybierać odpowiednią formę umowy. 

Ponadto przygotowaliśmy krótki opis praktyk, których należy unikać. Dzięki tym radom kontakt agenta z klientem będzie transparentny oraz pozwoli na zbudowanie długotrwałych relacji opartych na zaufaniu.

Jak zostać ekspertem pośrednictwa najmu?

Rozmowy z praktykami pozwalają na poznanie spraw rynku najmu od wewnątrz. Tak było również w tym przypadku. Ten tekst nasi czytelnicy wskazali jako najciekawszy z poprzedniego numeru: Jak zostać ekspertem pośrednictwa najmu? Wywiad z praktykami: Agnieszką i Michałem Łukaszewskimi oraz Pawłem Fludrą. W rozmowie agenci zdradzili m.in. jak wykorzystać zmieniające się trendy, jakie są niezbędne kompetencje w zawodzie agenta, a także przedstawili różnice między pracą agenta sprzedającego nieruchomości i zajmującego się ich wynajmem. Opowiedzieli też o pułapkach, które czyhają na agenta, np. w kwestii weryfikacji potencjalnego najemcy.

Potencjał, jaki tkwi w rozwijającym się sektorze najmu, agent nieruchomości może wykorzystać już teraz, tworząc profesjonalne oferty odpowiadające na bieżące zapotrzebowanie najemców i doradzając klientom najlepsze rozwiązania dla ich nieruchomości w danej sytuacji gospodarczej. 

Chcesz być na bieżąco z nowinkami branży nieruchomości? Już niedługo ukaże się nowy numer magazynu “Lighthouse”, a w nim kolejne trendy, wypowiedzi praktyków i najświeższe dane! 

Back to top button