Trendy eko i smart w budownictwie – czy klienci są skłonni za nie płacić?

Z najnowszego raportu Otodom przeprowadzonego przez agencję badawczą Kantar wynika, że aż 8 na 10 osób bierze pod uwagę aspekty ekologiczne i technologiczne przy wyborze inwestycji. Klienci deweloperów oczekują od nowego mieszkania już nie tylko spełnienia kluczowych kryteriów, takich jak liczba pokoi czy układ mieszkania. Rozwiązania typu eko i smart zyskują na znaczeniu w oczach poszukujących nieruchomości, lecz czy równie chętnie chcą oni płacić za nie więcej w metrach kwadratowych?

Budownictwo ekologiczne a perspektywa klientów deweloperów

Rynek mieszkaniowy wchodzi powoli w nową erę, gdzie ekologia i nowoczesne technologie odgrywają niebagatelną rolę. Zielone budownictwo nie jest jeszcze standardem, ale zarówno deweloperzy, jak i klienci dostrzegają wartość, jaka płynie ze stosowania ekologicznych rozwiązań i życia w myśl zasady eko.

Jak wynika z “Badania preferencji i satysfakcji z zakupu mieszkania na rynku pierwotnym” aż 88% osób zadeklarowało, że trend eko w budownictwie jest dla nich atrakcyjny. Pod pojęciem rozwiązań ekologicznych kryją się, między innymi:   

  • panele fotowoltaiczne, które przetwarzają światło w energię elektryczną, 
  • systemy ogrzewania budynków używające powietrza zewnętrznego jako źródła ciepła,
  • energooszczędny układ budynku.

Okazuje się również, że poza atrakcyjnością, są one ważnym aspektem przy podejmowaniu decyzji o nowym mieszkaniu. 88% respondentów wskazało na duże znaczenie rozwiązań eko podczas poszukiwań przyszłej nieruchomości.

Rozwiązania smart na rynku pierwotnym

Technologia zmienia sposób, w jaki funkcjonujemy i wykonujemy codzienne obowiązki. Już nie jest to wyłącznie kwestia ułatwiania naszego życia i czynienia go wygodniejszym. Rozwiązania smart w dużej mierze są również istotnym atrybutem bezpieczeństwa i oszczędności w gospodarstwie domowym. 

Aż 91% klientów kupujących nieruchomość z rynku pierwotnego w ciągu ostatnich 2 lat deklaruje, że rozwiązania smart w budownictwie są dla nich atrakcyjne. Mowa tu w szczególności o takich technologiach, jak:

  • czujniki zagrożeń (dymu, czadu), 
  • mechanizmy antywłamaniowe, 
  • inteligentne sterowanie światłem np. sensory ruchu, czujniki obecności i zmierzchu,
  • czujnik wilgotności włączający wentylację,
  • oraz sensory temperatury.

Co ciekawe, zainteresowanie rozwiązaniami smart jest na podobnym poziomie bez względu na rodzaj wybranej inwestycji. Zarówno przy kupnie domu jednorodzinnego, jak i mieszkania, badani wysoko oceniali ich znaczenie.

Podsumowanie – chcemy posiadać, a co z płaceniem?

Trendy eko i smart w budownictwie cieszą się coraz większą popularnością wśród klientów deweloperów. Przeważająca część respondentów docenia zastosowanie tych rozwiązań w nowych inwestycjach. Jednak jak się okazuje, gdy w grę wchodzi wyższa cena, liczba zainteresowanych nieco maleje. 56% kupujących nieruchomość na rynku pierwotnym byłoby w stanie zapłacić więcej za mieszkanie z eko rozwiązaniami. I chociaż spadek ten nie należy do najmniejszych, to nadal co druga osoba spostrzega aspekty ekologiczne jako inwestycję wartą poniesienia dodatkowych kosztów. 

Jeśli chcecie dowiedzieć się, co jest ważne dla kupujących mieszkania z rynku pierwotnego, to koniecznie sprawdźcie artykuł o Preferencjach i dylematach klientów deweloperów. 

Back to top button