Przestrzeń do nauki zdalnej - jak ją zorganizować? 

01 września 2021

Autor Weronika Cholt

Przestrzeń do nauki zdalnej - jak ją zorganizować? 

Początek września co roku oznacza, że powrót do szkoły zbliża się wielkimi krokami. Jednak w realiach, które zafundowała nam pandemia, przygotowanie do rozpoczęcia roku szkolnego nie jest tak proste. Trzeba być gotowym na to, że w każdej chwili może powrócić nauczanie zdalne, a bywa ono problematyczne dla niektórych dzieci. Prezentujemy kilka porad, które pomogą Ci stworzyć najbardziej funkcjonalne i sprzyjające skupieniu miejsce do nauki. 

Wciąż istnieje prawdopodobieństwo, że szkoły wrócą do systemu pracy zdalnej. Ten tryb wprowadził nie tylko trudności w nauce i kontaktowaniu się z innymi uczniami, ale także wpłynął znacząco na organizację polskich mieszkań. Miejsce do nauki powinno pozwolić skupić się dzieciom  w całości na swoich zadaniach. Niestety widoczne zza komputera zabawki, czy ulubiona konsola mogą solidnie rozpraszać - nie mówiąc już o domownikach, którzy bywają hałaśliwi. Ponadto, przebywanie cały czas w jednym pomieszczeniu, może nieźle frustrować. Czy istnieje zatem przepis na idealny home office? 

Wybierz pomieszczenie 

W zasadzie istnieją trzy sposoby na zorganizowanie przestrzeni do nauki w domu. Jego wybór zależy od metrażu, którym dysponujesz, ile posiadasz pokoi oraz czy każde dziecko posiada swój własny pokój. Ważne, aby wybrać najdogodniejsze rozwiązanie: 

  • W pokoju dziecięcym - to najbardziej intuicyjne rozwiązanie, czyli zorganizowanie kącika do nauki w pokoju dziecka. Pokój dziecka pełni kilka ważnych funkcji, jest przecież sypialnią, miejscem do nauki oraz miejscem zabawy dla dziecka. Gdy przyszedł czas na nauczanie zdalne, to zadanie stało się jeszcze trudniejsze, ponieważ dziecko będzie zmuszone przebywać w jednej przestrzeni cały dzień. Wyzwaniem może się także okazać zorganizowanie miejsca nauki w pokoju, który dzieli ze sobą rodzeństwo. 
  • W osobnym pomieszczeniu - bardzo praktyczne jest stworzenie w domu pokoju do nauki lub pracy. To skutecznie oddzieli przestrzeń obowiązków od przestrzeni odpoczynku i uspokoi głowę. Z takiego pomieszczenia, do południa mogą korzystać dzieci a po południu rodzice, którzy muszą dokończyć kilka spraw związanych z pracą. Jednak nie każdy metraż mieszkania na to pozwoli. 
  • W przestrzeni wspólnej - do nauki można wykorzystać także kąt salonie. Ważne jednak, aby zadbać o to, czy gwarantuje on dziecku komfortowe warunki. Warto zastanowić się, czy na czas zajęć lekcyjnych jesteśmy w stanie wyłączyć pomieszczenie z użytku innych domowników. 

Wybierz idealny kąt   

Bez względu na to, który kawałek podłogi w swoim domu przeznaczysz na stworzenie małej stacji do nauki dla Twojego dziecka, weź pod uwagę kilka elementów. 

  • Dostęp do światła - przy dobrze oświetlonym biurku nauka idzie sprawniej. Zwróć też uwagę, czy światło nie będzie odbijać się od komputera, bo może to nieźle rozpraszać. 
  • Zamknięcie pomieszczenia - dobrze, jeśli dziecko będzie mieć prywatną przestrzeń do nauki. Problemem może okazać się kącik w otwartej przestrzeni lub w pokoju, który dzieli rodzeństwo.
  • Z dala od zabawek - zwróć uwagę, na widok z biurka. Jeśli ucząc się, dziecko ma przed oczami ulubione gry, telewizor i inne ciekawsze rzeczy, nie będzie mogło skupić się na lekcjach. Rozważ postawienie biurka pod ścianą, aby dziecko podczas lekcji nie patrzyło na resztę pomieszczenia. 
  • Cisza i spokój - jeśli nie masz miejsca, w którym całkowicie odetniesz dziecko od domowników, wybierz kąt, przy którym przechodzą najrzadziej. 

Jak podzielić przestrzeń?  

Co zrobić, jeśli zdecydujesz się na biurko dla dziecka w pokoju dziennym? Albo jeśli dzieci dzielą się pokojem? Ważne, aby odpowiednio podzielić przestrzeń, w której znajdzie się miejsce do nauki. Dzięki temu dziecko łatwiej skupi się na lekcjach online i nie będzie się rozpraszać tak szybko. 

Do podzielenia pomieszczenia mogą przydać się ścianki działowe, które można zakupić w sklepach budowlanych. Dobrze sprawdzą się też rozstawiane drewniane parawany, które po lekcjach można zwinąć, by nie zagracały reszty pomieszczenia. Pozwolą one na stworzenie prywatnego kącika do nauki (np. w  pokoju dziennym) lub rozdzielą od siebie dwa biurka dziecięce. 

Jeśli wiercenie w suficie lub ścianach nie jest ci straszne, możesz zamontować uchwyty, na których powiesisz ciężką zasłonę. Może ona oddzielać przestrzeń nauki od przestrzeni zabawy np. w pokoju dziecka. Będzie też świetnym rozwiązaniem, w  sytuacji, gdy dziecko nie ma przestrzeni na naukę w swoim pokoju. Pamiętaj jednak, żeby tak podzielić przestrzeń, by nadal mieć dostęp do światła. 

Stacja  dowodzenia 

Miejsce wybrane? Kolejnym krokiem, będzie dopasowanie go do potrzeb dziecka i zadbanie, by spędzenie przy nim kilku godzin nie było męką, a wręcz przyjemnością. Przemyśl jak dużego biurka potrzebujesz? Czy musisz umieścić obok jakieś szafki lub regały? 

Jeśli pokój twojego dziecka jest bardzo mały, a uważasz, że to najlepsze pomieszczenie do nauki dla dziecka, postaw na składane biurko. Montuje się je na ścianach - po rozłożeniu jest wygodnym biurkiem, a po złożeniu praktyczną półką. Dzięki temu Twoje dziecko nie straci przestrzeni do zabawy, a zyska odpowiednią przestrzeń na lekcje online. 

Jeśli w pokoju znajduje się dwójka dzieci, możesz wykorzystać długie podwójne biurko. W sieciówkach z meblami dostaniesz specjalnie przegródki biurowe. Wykorzystaj je, żeby każde dziecko miało prywatną przestrzeń do nauki. Zaopatrz dzieci w wygodne słuchawki, dzięki którym będą mogły swobodnie uczestniczyć w zajęciach,  będąc w tym samym pomieszczeniu. 

Rozważ też przestrzeń do przechowywania. Zamiast wielkich regałów i szaf, czasami wystarczy postawić na mobilne kontenerki pod biurko na kółkach. Dzięki temu dziecko będzie miało wszystkie przybory i książki pod ręką. 

Dobrze sprawdzą się wszelkie półki na ścianach. Nie zajmują one dużo powierzchni z metrażu, a będą praktycznym miejscem do zorganizowania najpotrzebniejszych rzeczy - kolorowych pisaków, zeszytów czy książek. 

Kręgosłup to podstawa 

Kręgosłup jest szkieletem całego ciała, więc zadbaj o  postawę swojego dziecka przy tworzeniu miejsca do domowej szkoły. Unikaj krzeseł z jadalni, foteli lub kanap, które po kilku godzinach przy biurku zniszczą dziecięce plecy. Nie stawiaj na tymczasowe rozwiązania. Porządne stanowisko pracy to podstawa zdrowia. 

Wybierz wygodny fotel przeznaczony do pracy przy komputerze, najlepiej z regulacją. Dzięki temu dostosujesz go pod potrzeby swojego dziecka, a krzesło będzie rosło razem z nim. Na rynku jest także dostępnych wiele specjalnych nakładek i poduszek, które wspomogą kręgosłup i odpicują nawet zwykłe kuchenne krzesło. 

Przyjazny kąt dla dziecka 

Pamiętaj, żeby zorganizować  przestrzeń do nauki na miarę możliwości Twojego mieszkania. Jednak nie zapominaj o tym, by był dla dziecka przyjemnym miejscem do spędzania czasu. Nie rezygnuj z elementów, które sprawią, że polubi swoje biurko. Postaw na: 

  • Lampkę - która nie tylko zadba o oczy Twojego dziecka, ale może być jego ulubionym elementem na biurku. W zależności od wieku dziecka, możesz poszaleć, np. kupując lampę z jego ulubionym superbohaterem.  
  • Pojemniczek - który zbierze najważniejsze długopisy, karteczki, kredki i pisaki oraz wszystkie artykuły, które przydadzą się kreatywnemu dziecku. 
  • Tablicę korkową - na której dziecko może zawieszać fiszki, ważne informacje i inne rzeczy, które umilą przestrzeń nauki.  

Warto myśleć szerzej. Może się okazać, że umieszczenie biurka w nieszablonowym miejscu będzie lepiej wypływało na skupienie dziecka. Zawsze bierz pod uwagę wszystkie opcje. 

Czytaj również:

Artykuł zaktualizowany: 01 września 2021

Udostępnij