Kompendium wiedzy dla studentów - wszystko co musisz wiedzieć o wynajmie!

21 września 2021

Autor Weronika Cholt

Kompendium wiedzy dla studentów - wszystko co musisz wiedzieć o wynajmie!

Październik już tuż tuż, co oznacza, że w miastach pojawią się studenci. Wiele uczelni zdecydowało się na tryb zajęć hybrydowych, dzięki czemu młodzi będą musieli wrócić do swoich uczelnianych miast. Co warto wiedzieć o wynajmie mieszkania będąc studentem? Przedstawiamy najważniejsze artykuły!

Na co zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania? Jak wybrać lokalizację? Jak określić budżet i gdzie szukać odpowiednich ofert? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym kompendium!

Wynajem po studencku

Jeśli po raz pierwszy podchodzisz do wynajmu mieszkania, postaw na podstawy. Choć teoretycznie wynajem mieszkania czy pokoju nie jest niczym skomplikowanym, to warto być świadomym kilku istotnych aspektów, które mogą zaważyć na tym, że nowe lokum będzie przytulną ostoją lub źródłem ciągłych problemów. Istotne podstawy znajdziesz w poniższych tekstach:
Jak wynająć mieszkanie - poradnik dla studentów

Jak wynająć mieszkanie i nie żałować? Poradnik przyszłego najemcy

Miasta przyjazne studentom

Czasami wybierając uczelnie ważnym czynnikiem jest miasto, w którym się znajduje wybrany kierunek. Liczy się nie tylko prestiż danej uczelni czy konkretnego wydziału, ale i jakość oraz koszty życia w danym mieście. Aby dokonać dobrego wyboru, warto więc zorientować się jak wygląda kwestia wynajmu w danym miejscu. Kwestie finansowe mogą być przecież ważnym czynnikiem, wpływającym na to, gdzie podejmiesz się edukacji. Informacje o cenach znajdziesz naturalnie w Otodom:

Dane Otodom 2021: gdzie wynajmiesz najtaniej? Zestawienie 5 największych miast Polski.

Dane Otodom: nieruchomości a dzielnice. Poznaj ceny w największych miastach w Polsce | Otodom

Ważne formalności 

Decydując się na wynajem mieszkania na czas studiów często robimy to po raz pierwszy. To oznacza, że nie do końca odnajdujemy się w gąszczu przepisów i formalności, a podpisanie umowy najmu wiąże się z dużym stresem. Co zrobić, żeby tak nie było? Warto zrobić porządny research lub... sięgnąć do tekstów Otodom ;-). Informacje temat tego, jak powinna wyglądać umowa najmu oraz na to, czego nie powinno w niej być, są więc na wagę złota:

Nielegalne zapisy w umowie najmu – na co zwracać uwagę?

Kwestia kaucji za mieszkanie

Wynajmując mieszkanie musisz liczyć się z tym, że właściciel może zażądać kaucji. Ile średnio powinna wynosić kaucja? Kiedy możemy spokojnie ją zapłacić? Wyjaśniamy wszystkie kwestie:

Kaucja przy umowie najmu mieszkania - ile powinna wynosić, co pokrywa, kiedy przepada?

Mieszkanie tylko na chwilę - najem okazjonalny

Część uczelni decyduje się na naukę w systemie hybrydowym, co oznacza, że konieczność odwiedzenia alma mater pojawia się rzadko. W takich przypadkach może okazać się, że najem okazjonalny jest ciekawą opcją. Wokół najmu okazjonalnego narosło jednak sporo mitów: wielu wynajmujących obawia się, że taki rodzaj umowy pozbawia ich w dużej mierze praw lokatorskich. Czy rzeczywiście ten rodzaj wynajmu zabezpiecza jedynie interesy właścicieli nieruchomości? Na czym dokładnie polega najem okazjonalny i czym różni się od tradycyjnego? Wszystkiego tego dowiecie się tutaj:

Wyjaśniamy, czym jest najem okazjonalny | Otodom

Użyczenie nieruchomości

Studenci zazwyczaj decydują się na wynajmem pokoju czy mieszkania oraz zamieszkanie w akademiku, jednak opcji jest więcej. Może zdarzyć się, że w Twoim przypadku korzystniejsze może okazać się użyczenie nieruchomości. Czym jest? Wyjaśniamy tutaj:
Najem a użyczenie nieruchomości czym się różnią? | Otodom

Jak szukać?

Oczywiście w Otodom! Posiadamy szeroką ofertę nieruchomości na wynajem. Wystarczy, że wpadniesz TUTAJ i ustawisz wybrane filtry. Owocnych poszukiwań!

Artykuł zaktualizowany: 21 września 2021

Udostępnij