Zweryfikuj najemcę bezpiecznie i bez problemu 

18 lutego 2021

Autor Joanna Witczak

Zweryfikuj najemcę bezpiecznie i bez problemu 

Wynajęcie mieszkania obciążone jest ryzykiem, że któregoś dnia najemca przestanie opłacać należyte koszty i pogrąży się w długach. Jak tego uniknąć? Można kierować się intuicją, domagać się referencji od poprzednich wynajmujących, zasypać najemcę pytaniami o zarobki (choć zadawanie takich pytań dla większości wydaje się być krępujące). Metody te mają swoje wyraźne mankamenty: możemy spotkać się z oporem najemcy, proces poszukiwań rozciąga się w czasie, a my obracamy się w sferze domysłów. Istnieje jednak prostszy sposób, opierający się na sprawdzonych danych, który w zdigitalizowanej formie dokonuje weryfikacji najemcy.  Mowa tutaj o Certyfikacie Najemcy, z którego użytkownicy Otodom mogą skorzystać z 40-procentową zniżką. 

Weryfikacja najemcy online 

Korzystanie z Certyfikatu Najemcy od simpl.rent – partnera technologicznego Otodom wiąże się z wieloma udogodnieniami:

 • obniżeniem ryzyka wynajęcia nieruchomości niewypłacalnemu najemcy - dzięki etapom weryfikacji możemy sprawdzić, czy najemca dysponuje wystarczającym zapleczem finansowym, by pokrywać wszystkie należności;
 • bezpieczeństwem weryfikacji - proces weryfikacji jest w pełni bezpieczny, simp.rent respektuje polskie i europejskie prawo regulujące przekazywania danych osobowych. Komfort najemcy zwiększa  kilka sposobów weryfikacji - najemca może wybrać najbardziej dogodną metodę;
 • nie musimy wierzyć “na słowo” - informacje, które podaje najemca, mają odzwierciedlenie w rzeczywistości;
 • oszczędność czasu i pieniędzy - proces weryfikacji odbywa się zdalnie, właściciel nieruchomości musi poświęcić dosłownie kilka chwil, by zlecić weryfikację, cały proces leży po stronie serwisu. Simpl.rent kieruje swoją usługę do osób o różnych możliwościach finansowych i potrzebach, istnieje kilka wariantów cenowych. Z serwisu mogą korzystać osoby prywatne, agencje nieruchomości, zarządcy;
 • przejrzystość - strona simpl.rent w wyczerpujący sposób pokazuje mechanizm weryfikacji, możemy być pewni, że znajdziemy odpowiedź na wszystkie nurtujące nas kwestie.  

Jak przebiega proces?

Pierwszym krokiem jest wejście na stronę certyfikatnajemcy.otodom.pl. Tam należy kliknąć przycisk “odbierz rabat 40%”. Następnie wynajmujący zakłada bezpłatne konto, wypełnia dane: adres nieruchomości i wymagany miesięczny czynsz z opłatami oraz wybiera wygodny dla niego pakiet weryfikacji (do wyboru kilka wariantów). Następnie generuje się link, który należy wysłać do potencjalnego najemcy.

Najemca wypełnia trzy etapy weryfikacji i otrzymuje Certyfikat Najemcy. Bazując na nim , wynajmujący jest w stanie z pełną świadomością podjąć decyzję, czy chce wynająć mieszkanie akurat tej osobie.  

Etapy weryfikacji

Weryfikacja  obejmuje kilka obszarów:

 • weryfikacja tożsamości - potwierdzenia tożsamości można dokonać na trzy sposoby: poprzez logowanie się do banku, wysłanie selfie video z widocznym dokumentem tożsamości, lub wykonując przelew o wartości 1 złotych;
 • weryfikacja zarobków – podczas tego etapu zestawia się zarobki najemcy z opłatami, które najemca zobowiązuje się co miesiąc pokrywać. Zarobki mogą być potwierdzone dzięki logowaniu do banku (serwis skupia się wyłącznie na wynagrodzeniu), albo poprzez dostarczenie dokumentów potwierdzających zarobki, np. zaświadczenia od pracodawcy. Zarobki nie powinny być mniejsze niż dwukrotność czynszu; 
 • weryfikacja historii płatniczej i zarobkowej – dane zaczerpnięte są z pięciu źródeł, m.in. z Biura Informacji Kredytowej, Krajowego Rejestru Długów itp. Celem tej weryfikacji jest sprawdzenie, czy najemca nie miał wcześniej problemów z terminową spłatą zobowiązań.

System opiera się na danych, które udostępnia najemca oraz na informacjach uzyskanych przez pięć instytucji finansowych:

 • Biura Informacji Kredytowej (BIK)
 • Związku Banków Polskich
 • Trzech Biur Informacji Gospodarczych zbierających dane nt. zobowiązań niebankowych, takich jak np. rachunki za telefon, media, itp., a są nimi: Krajowy Rejestr Długów (KRD), BIG InfoMonitor (spółka z grupy BIK) i BIG ERIF.

Bezpieczeństwo danych

Do tych informacji ma wgląd jedynie serwis, najemca nie musi się obawiać, że wrażliwe dane o zarobkach wypłyną do właściciela nieruchomości. Wynajmujący otrzymuje raport końcowy, który w syntetyczny sposób analizuje wiarygodność najemcy. Najemca otrzymuje ocenę pozytywną bądź negatywną na poszczególnych etapach weryfikacji i w ostatecznej opinii. Wszystkie dane są zabezpieczone i kasowane jeszcze tego samego dnia.

Certyfikat Najemcy może stać się nowym standardem rynkowym, tak jak na Zachodzie. Ułatwi wynajmującym zweryfikowanie potencjalnych lokatorów, a tym ostatnim pozwoli uniknąć dzielenia się wrażliwymi danymi.

Czytaj również:

Artykuł zaktualizowany: 18 lutego 2021

Udostępnij