Budujemy Dom Zeroenergetyczny – Układanie izolacji płyty fundamentowej

Przy układaniu płyt izolacyjnych wystarczy jedynie dopasować zamki hakowe górny z dolnym w ten sam sposób łączy się je z krawężnikami, Następnie można przystąpić do wykonania szalunku traconego w systemie Izodom 2000 Polska. W jego skład wchodzą trzy podstawowe rodzaje kształtek, każda wyposażona w zamek hakowy:

  • denna, nazywana płytą fundamentową. Na każdej z jej krawędzi znajduje się zamek hakowy, służący do łączenia z innymi płytami oraz z elementami krawężnikowymi.
  • krawężnikowa i narożnikowa. Szerokość krawężnika nie jest jednakowa. W połowie wysokości następuje ścięcie ścianki: skośne od strony zewnętrznej i pionowe – od wewnętrznej. Pionowa ścianka to jednocześnie grubość na jaką zostanie wylany beton, a jej wierzch wyznacza poziom gotowej płyty fundamentowej. Krawężniki wyposażone są w dwa typy łączenia: na długości, od strony wewnętrznej mają zamek hakowy, natomiast na obu krótszych krawędziach wyprofilowane jest potrójne pióro­wpust typu jaskółczy ogon. Kształtki narożnikowe dzielą się na wewnętrzne i zewnętrzne. Podobnie jak krawężniki wyposażone są w zamki hakowe i łączenie pióro­wpust.

Kształtki narożnikowe wewnętrzne i zewnętrzne o wymiarach 950 x 950 x 500 mm wyposażone są podobnie jak krawężniki w zamki hakowe i łączenie pióro-wpust

Kształtki krawężnikowe montuje się zaczynając od narożnika Kształtki te mają wymiar 1950 x 500 mm z podstawą o szerokości 550 mm.Użyty do  produkcji kształtek styropian musi mieć znacznie większą gęstość niż ten, używany do ocieplania ścian zewnętrznych. Przykładowo, stosowana w systemie Izodom odmiana styropianu o nazwie Peripor ma gęstość 40 g/litr, czyli jest prawie 3 ­krotnie większa niż standardowa fasadówka (o gęstości 14­17 g/litr). Dzięki temu elementy szalunkowe są wysoce odporne na ściskanie, a także działanie wody i wilgoci. Kształtki te pełnią zarazem rolę szalunku i izolacji termicznej, stąd nazwa „szalunek tracony”. Stosując styropianowy szalunek osiąga się jednocześnie dwa efekty: zapewniona zostaje wymagana wytrzymałość konstrukcji, a gotowa przegroda stanowi skuteczną barierę dla ucieczki ciepła.

Ponieważ jest to rozwiązanie niestandardowe, wymaga specjalnego dostosowania do projektu budowlanego. Na podstawie projektu z tradycyjnym fundamentowaniem firma oferująca system Izodom, bezpłatnie policzy ilość potrzebnych elementów do ułożenia szalunku oraz ilość betonu. To jednak jeszcze nie wystarczy, aby móc budować płytę fundamentową, ponieważ konieczne jest przeliczenie przenoszonych obciążeń i dostosowanie wymaganego zbrojenia płyty. Wykonuje to – również bezpłatnie – współpracująca z Izodom 2000 Polska firma Bekaert, pod warunkiem za­stosowania zbrojenia rozproszonego, zamiast tradycyjnych prętów i siatek stalowych.

Rzadko zdarza się aby wymagany kształt płyty fundamentowej udało się uzyskać przy użyciu jedynie pełnych elementów.

Etap dostosowywania projektu nie trwa z reguły dłużej niż 2­3 dni. Porównując koszty wykonania fundamentowania w sposób tradycyjny (z ławami i ścianami fundamentowymi) z płytą fundamentową opartą na szalunkach izolacyjnych Izodom, różnica wynosi nieco ponad 8% (tańsze są ławy fundamentowe), czyli jest niewielka. A na korzyść płyty fundamentowej przemawia jeszcze krótki czas wykonania (3 dni) oraz 2,5 razy lepsza termoizolacja.

Przycinanie za pomocą gorącego drutu to sposób bardzo precyzyjny który pozwala na uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni.

Koszt izolacji płyty fundamentowej w systemie Izodom to ok. 240 zł/m2, a cena zależy głównie od ilości użytych kształtek krawężnikowych, czyli im większa powierzchnia, tym cena metra kwadratowego powinna być niższa. W Domu Zeroenergetycznym GREEN POWER, aby polepszyć parametry termiczne przegrody, dodatkowo użyliśmy dennych płyt pomocniczych (Il.2.4.)o grubości 10 cm, co zwiększyło koszt izolacji o ok. 90 zł/m2, ale uzyskaliśmy współczynnik U = 0,07 W/m2K!

Uszczelnianie miejsc w których przez płyty izolacyjne przechodzą instalacje kanalizacyjne.

Back to top button