Taras, najczęściej sąsiadujący z jadalnią lub salonem czy balkon przytulony zwykle do największego pokoju w mieszkaniu, zyskują rangę równie ważną, co pozostała część mieszkalna. Stają się jego zewnętrznym przedłużeniem, spełniając rolę zielonego saloniku. Aby to przedłużenie było efektowne, konieczne jest zachowanie jednorodnego stylu wnętrza i przestrzeni otwartej, kontynuacja doboru materiałów i kolorystyki, odpowiednia kompozycja zieleni.

     Tarasy ogrodowe

    Aranżacja zielonej oprawy w przypadku tarasów ogrodowych jest zadaniem łatwiejszym. Zwykle mamy tu do dyspozycji większą powierzchnię, na której można ustawić pojemniki z roślinami, ale przede wszystkim zagląda do nas roślinność rosnąca wokół tarasu.
Wspaniały efekt daje „utopienie” tarasu wśród zieleni, stwarzające wrażenie intymności, zapewniające dobry mikroklimat i piękny widok na wyciągnięcie ręki.

    Często popełnianym błędem jest zbyt duże wynoszenie tarasu ponad poziom ogrodu i jego wygradzanie mocno zabudowanymi balustradami, przez co skutecznie izolujemy się od zieleni w ogrodzie, zamiast zaprosić ją do siebie. Nierzadko trzeba porządnie się wychylić przez barierkę, aby zobaczyć zieloną oprawę tarasu, a to ona powinna do nas zaglądać i to bez większego trudu. 
Rozwiązania są różne. Można obniżyć taras, aby zejść do poziomu zieleni ogrodu, można także podnieść teren wokół tarasu, tak, aby rośliny dało się posadzić wyżej.

/
Nierzadko rzeźba terenu bywa pomocna w tworzeniu kameralnego charakteru tarasu i warto takie możliwości wykorzystać, bo dają fantastyczne efekty.
Zastosowanie kamiennych murków oporowych stanowi atrakcyjne urozmaicenie, pozwala zyskać ciekawe aranżacje roślin skalnych ukrytych w szczelinach pomiędzy kamieniami czy roślin płożących, malowniczo przewieszających się z korony murka. Dodatkowe wrażenia zapewni podświetlenie murków.

/ 
/

W miarę możliwości taras można rozbudować. W tym przypadku obok tarasu głównego zaprojektowano mniejszy taras boczny, który wykorzystywany jest o innej porze dnia. Takie alternatywne rozwiązania są niezastąpione przy zróżnicowanych warunkach pogodowych i odmiennych potrzebach, co do funkcji – jeden taras jest bardziej nasłoneczniony, drugi mniej, jeden jest bardziej osłonięty od sąsiada, drugi zapewnia ochronę w wietrzne dni itp.

/
zdjęcie nr 7 – taras boczny – w donicach rośliny wieloletnie (irga Ursynów w formie piennej) i jednoroczne: margerytki – w donicach, aksamitki – w donicach i w gruncie, surfinia w koszu zawieszonym na drzewie.

Zieleń na tarasie ogrodowym należy zróżnicować.
Ponieważ przez cały rok oglądamy ją z okien domu, powinna w dużej części składać się z roślin zapewniających całoroczny efekt ozdobny, a więc gatunków iglastych (np. jałowce, cisy) i zimozielonych (np. trzmieliny, runianka, mahonia), o ciekawym pokroju (np. modrzew europejski ‘Pendula’), długim kwitnieniu (np. pięciornik krzewiasty), ozdobnych owocach utrzymujących się przez całą zimę (np. irgi, ogniki).
Doskonałym uzupełnieniem roślin wieloletnich będą kolorowe gatunki jednoroczne, np. aksamitki sadzone w donicach lub pomiędzy egzemplarzami stałymi.

Tarasy i balkony

Aranżacja zieleni na tarasie zamkniętym - nie ogrodowym lub na balkonie jest dużo większym wyzwaniem. Ogranicza nas tutaj powierzchnia, nie zawsze korzystny układ w stosunku do stron świata, trudniejsze warunki wzrostu i rozwoju roślin z powodu niewielkiej ilości podłoża itd. Niemniej jednak, pomimo że zadanie nie jest łatwe, efekty mogą być naprawdę interesujące.

W przypadku małych powierzchni równie duże znaczenie ozdobne, jak roślinność, będzie miała mała architektura. Zdecydowanie bardziej będziemy zauważali każdy detal, wykończenie, jakość dobranych materiałów. Dlatego tak ważne jest odpowiednie skomponowanie wszystkich elementów (podłogi, balustrad i ścianek, donic i pojemników, wyściółki pod roślinami) i ich staranne wykonanie.
Tutaj nie możemy liczyć na bujną roślinność, ważniejsze będą pojedyncze wyszukanie egzemplarze niż obfitość innych.
Większe zastosowanie znajdą rośliny szczepione (np. kulisty żywotnik w formie piennej), bonzai (np. jałowiec łuskowaty ‘Blue Star’), gatunki karłowe nie wymagające dużo miejsca (np. sosna kosodrzewina), ozdobne przez cały sezon (np. bukszpan wieczniezielony).

/

zdjęcie nr A – nowoczesny niewielki taras-balkon z efektownym jałowcem ‘Blue Star’ w formie bonzai

/

/

zdjęcie nr B - C – taras w trakcie budowy

/
zdjęcie nr F– kącik wypoczynkowy na tarasie, idealny na niedzielne obiady i kolacje z przyjaciółmi

/

zdjęcie nr G – miniaturowe źródełko w nawierconym kamieniu uprzyjemni każdy pobyt na tarasie

Odpowiednio zaprojektowane, nawet najmniejsze, taras czy balkon mogą być wspaniałym przedłużeniem salonu wewnętrznego, dającym możliwość miłego wypoczynku w letnie dni oraz zapewniającym przez cały rok ładny widok z okien.

 

Małgorzata Skowron
Architekt krajobrazu

Zdjęcia 1-7 pochodzą z realizacji projektów architekta krajobrazu Małgorzaty Skowron www.projektowaniezieleni.com.pl
Zdjęcia A-G prezentują projekty i realizacje Hanny Irek www.ogrody-projektowanie.pl

Źródło: Twój Deweloper

/

Publishing Room Sp. z o.o