Jak urządzić ptasią stołówkę? Poradnik z okazji Światowego Dnia Ptaków

01 października 2021

Autor Joanna Witczak

Jak urządzić ptasią stołówkę? Poradnik z okazji Światowego Dnia Ptaków

1 października obchodzimy Europejski Dzień Ptaków. To doskonała okazja do szerzenia wiedzy na ich temat, a także sposobów dbania o naszych ćwierkających przyjaciół. Ochrona ptaków czy ich naturalnych siedlisk jest niezwykle istotna - wymieranie wielu gatunków to fakt.  Ich święto może się więc stać impulsem do zadania sobie pytania: jak mogę pomóc ptakom? Mamy teraz szerokie pole do popisu, gdyż króluje jesień, niedługo nadejdzie zima, czyli najbardziej problematyczny dla nich okres.Czym należy dokarmiać ptaki? Jak powinien wyglądać karmnik? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tekście.

Dokarmianie - kiedy?

Jeśli chcesz zdobyć odznakę prawdziwego ptasiego przyjaciela, powinieneś poczekać z tym do później jesieni. To, że zżółkły wszystkie liście, nie oznacza, że ptaki głodują. Problem rodzi się w momencie pojawienia się niskich temperatur, mrozu oraz śniegu. Naukowcy zaznaczają, że najlepszym momentem na dokarmianie ptaków (niewielką ilością pożywienia) jest późna jesień. Na początku celem dokarmiania jest przede wszystkim zaznajomienie z karmnikiem. Ptaki to istoty, które potrzebują czasu, aby przyzwyczaić się do danego miejsca, dlatego ważne jest, żeby przygotować ptasią stołówkę zawczasu i zostawić ją przez cały okres dokarmiania w jednym miejscu. Kiedy należy zakończyć uzupełnianie karmnika? Optymalna jest wczesna wiosna - mniejsze ilości jedzenia w karmniki, zachęcają ptaki do samodzielnych poszukiwań.

Jak powinna wyglądać taka stołówka?

Ważnym elementem karmnika jest zadaszenie, które ochroni pokarm przed deszczem lub śniegiem. Karmnik musi był łatwo dostępny dla ptaków, zwierzęta nie mogą mieć problemu, aby do niego dolecieć i odlecieć. Ptaki są płochliwe, więc najlepsze miejsce na karmnik będzie na uboczu, między drzewami, które staną się parawanem przed wiatrem. Jeżeli jednak nie posiadasz ogrodu, wystarczy umieścić karmnik na balkonie lub na zewnętrznym parapecie, pamiętaj tylko, aby nie miały one ograniczonej przestrzeni i żeby nie przeszkadzać im podczas ucztowania. Należy pamiętać o systematycznym czyszczeniu karmnika, aby zapobiec szerzeniu się chorób.  Ważne, by tak go usytuować, by drapieżniki nie miały dostępu do stołówki naszych skrzydlatych przyjaciół.

Jak zrobić karmnik?

Karmnik bez problemu można kupić, można też wykonać go własnoręcznie. W internecie znajdują się filmiki instruktażowe, które krok po kroku przeprowadzą przez proces budowania karmnika. Dla oszczędnych znajdzie się rozwiązanie – nie trzeba wydawać pieniędzy na materiały, wystarczy bowiem znaleźć instrukcje DIY i stworzyć karmnik w duchu Zero Waste, sięgając np. po plastikową butelkę lub karton po mleku. Świetnie sprawdzają się karmniki automatyczne i dozowniki do których ptaki nie wchodzą, a jedynie pobierają ziarno - to pomaga zachować czystość w miejscu dokarmiania.

Ptasie menu

Zimą zapotrzebowanie energetyczne ptaków jest większe, niż w innych porach roku, dlatego istotnym jest, aby dokarmiać ptaki regularnie i w oparciu o ich naturalne pożywienie. Mile widziane będą niesolone nasiona słonecznika – w łuskach lub bez, orzechy (niesolone), płatki owsiane, siemię lniane, nasiona zbóż, np. owies, pszenica, proso, pokrojone jabłka i gruszki. Popularna jest również słonina, jednak musi być ona pozbawiona przypraw, ponieważ są one bardzo szkodliwe dla ptaków.

Należy wymieniać ją mniej więcej po upływie dwóch tygodni, po przekroczeniu tego okresu jełczeje i może zagrażać zdrowiu naszych skrzydlatych przyjaciół. Pamiętaj, by nie dokarmiać ptaków chlebem, zawiera duże ilości soli, szybko pęcznieje pod wpływem wilgoci, a także pleśnieje. Jeśli chcesz, by odwiedzały Cię różne gatunki ptaków, uzupełniaj karmnik o różnorodny pokarm - każdy z nich ma bowiem swoje ulubione przysmaki.

Ogród przyjazny ptakom

Zawartość karmnika to nie jedyne pożywienie, jakie ptaki mogą znaleźć na balkonie czy w ogrodzie. To także rośliny, które jesienią i zimą mają owoce, zapewniające ptakom zdrowy i treściwy posiłek. Na co zdecydować się, jeśli chcesz zaprosić skrzydlatych przyjaciół do siebie? Wybór jest spory: kalina koralowa, bez koralowy, dzika róża, jarząb pospolity, bez czarny, głóg,berberys, śliwa tarnina. Część z owoców wymienionych roślin nie jest może dobrym przysmakiem dla człowieka, ale ptaki z pewnością z nich skorzystają.

Czytaj dalej:

Artykuł zaktualizowany: 01 października 2021

Udostępnij